Mořské řasy

Mořské řasy

Mořské řasy jsou plné vitaminů a minerálů. Jsou nejen velmi vhodné jako doplněk stravy, dodávají totiž tělu minerály a usnadňují trávení, ale stále častěji se také stávají součástí přírodní kosmetiky. Pomáhají totiž podporovat pružnost pokožky a bojovat proti jejímu stárnutí.

Mořské řasy jsou významným zdrojem jódu, železa, vápníku a dalších minerálů a stopových prvků. Příznivě působí na kvalitu pleti, vlasů a nehtů a dodávají tělu důležité minerály. Řasy jsou skvělým doplňkem stravy a jsou vhodné i při redukčních dietách. Využijete je pro dochucení pokrmů, polévek nebo zeleninových jídel.

Mořské řasy

Mořské řasy v kuchyni

 • dodávají minerály a stopové prvky
 • zvyšují pocit sytosti
 • jsou snadno stravitelné
 • jsou vhodné pro studenou kuchyni i pro vaření
 • zlepšují trávení
 • detoxikují
 • působí proti předčasnému stárnutí

Mezi nejznámější použití řasy v kuchyni patří dozajista japonské sushi, které získává stále více obliby i u nás. Ale to není jediné použití pro mořské řasy. Řasy můžete nakrájet a přidat do salátů nebo je využít pro dochucení polévek. Z mořských řas je možné připravit velmi bohatý vývar, který je plný vitaminů a minerálů. Stačí jenom zeleninu a mořské řasy vařit 15 minut, tímto vývarem pak můžete podlévat omáčky nebo dušenou zeleninu.

Mořské řasy je vhodné přidat při vaření také k luštěninám. Řasy usnadňují totiž trávení, přispívají k rychlejšímu vaření a snadnější stravitelnosti luštěnin. Také dodávají minerály a vitaminy. Řasy skvěle poslouží i jako zeleninová obloha pro rýžové pokrmy nebo jako doplněk zeleninových jídel. Dodávají mořskou chuť a exoticky barevný vzhled.

Mořská řasa Fucus, drť 100 g

Mořská řasa Fucus, drť 100 g

Hnědá řasa Fucus poslouží jako přírodní doplněk stravy. Dodává tělu jód a další minerální látky, navíc svým složením pozitivně působí na metabolismus, zrychluje spalování a detoxikuje.

Herba Medica Kelp

Herba Medica Kelp

Mořská hnědá řasa působí při únavě jako stimulant a dodává tělu novou energii. Příznivě ovlivňuje také stav zubů, kůže, vlasů a nehtů. Dodává tělu minerály a stopové prvky.

Coslys Sprchový šampon bez mýdla řasy 250 ml

Coslys Sprchový šampon bez mýdla řasy 250 ml

Sprchový šampon obsahuje mořskou vodu a mořské řasy, šetrně odstraňuje nečistoty a umývá bez zbytečného vysušování pokožky. Řasy dodávají minerály a zklidňují začervenalou pokožku.

Nejznámější typy mořských řas

Mořské řasy je souhrnné označení pro zelené, hnědé a rudé řasy, které žijí ve slané vodě. Mezi nejznámější patří:

Nori je nejspíš nejznámější řasou užívanou v kuchyni, právě díky tomu, že se používá pro přípravu sushi. Do plátků nori ale nemusíte balit jenom rýži, využijete je i pro přípravu dalších zeleninových pokrmů. Nori je bohatá samozřejmě na minerální látky, ale také především na bílkoviny a vitaminy A, B a C.

Dulse řasy se nejčastěji přidávají do polévek, masových směsí a zeleninových salátů, jsou bohaté především na minerály a také mají vysoký obsah proteinů. Skvěle poslouží jako koření a příloha salátů, mají výraznou tmavě fialovou barvu a barevně osvěží saláty nebo jiné pokrmy.

Laminária řasy jsou bohaté především na vápník, magnézium a vitaminy B a C. Působí proti únavě a osvěžují organismus, dodávají novou energii. Těmto řasám se přezdívá mořská kapusta, hodí se do salátů, polévek nebo těstovin.

Kombu nebo také známá jako kelp je řasa velmi bohatá především na jód a patří k tradičním prostředkům čínské lidové medicíny při problémech se štítnou žlázou. Kombu je jedna z odrůd řas laminária, laminária japonice.

Wakame řasy jsou velmi vhodné pro začátečníky, protože nemají výraznou mořskou chuť. Přidat je můžete do hotových pokrmů nebo salátů, stačí řasu jenom namočit na pět minut a pokrájet. Kromě minerálů jsou wakame řasy bohaté také na proteiny a bílkoviny.

Hijiki je tradiční a v Japonsku velmi oblíbená hnědá řasa. Její pravidelná konzumace především posiluje obranyschopnost organismu a posiluje pleť. Obsahuje také velké množství železa.

Arame je stejně jako řasa wakame vhodná pro začátečníky, protože nemá příliš silnou ani výraznou chuť. Používá se především do salátů nebo sušená a drcená jako koření. Je velmi bohatá na jód, vápník a železo, pomáhá upravovat hladinu cholesterolu.

Agar řasa je bez chuti a bez zápachu, v kuchyni je používána především pro své želírovací schopnosti. Váže na sebe vodu a jiné tekutiny, ze kterých velmi účinně vytvoří gel. Tato řasa pozitivně působí na hladinu cholesterolu a napomáhá trávení, při průchodu trávicím traktem totiž sbírá usazeniny a čistí střeva.

Fucus je hnědá řasa, jejíž unikátní složení je jedním z nejúčinnějších pro zrychlení metabolismu, řasa podporuje trávení a detoxikaci organismu.

Ecce Vita Alga forte, tablety

Ecce Vita Alga forte, tablety

Kombinace sladkovodních a mořských řas přináší účinný mix minerálů, stopových prvků a vitaminů pro zdraví. Dodává organismu jód, posiluje imunitu, podporuje trávení a detoxikaci.

Nástroje Zdraví Směs Multigreen 80 g

Nástroje Zdraví Směs Multigreen 80 g

Směs mořských řas, spiruliny, mladého ječmene a dalších složek tvoří vyváženou směs pro doplnění vitaminů, minerálů a stopových prvků. Detoxikuje, posiluje imunitu a regeneruje.

Herba Medica Koxamin

Herba Medica Koxamin

Červená mořská řasa je přirozeným zdrojem vápníku a dalších minerálních látek. Koxamin zlepšuje stav kostí, chrupavek, příznivě působí na pleť, vlasy i nehty, zlepšuje regeneraci organismu.

Co víte nebo nevíte o mořských řasách!

 • Mořské řasy rostou v mořské tedy slané vodě. Tomu odpovídá i jejich složení, jsou totiž plné minerálů, které jsou ideální pro naše tělo. Složení minerálů je totiž velmi příbuzné složení našich tělních tekutin.
 • Mořské řasy bývají označovány jako superpotraviny, to díky výjimečným výživovým hodnotám. Obsahují 15krát více minerálních látek než zelenina.
 • Jsou lehce stravitelné, obsahují bílkoviny a uhlovodany, usnadňují trávení a jsou velmi dobře vstřebávány lidským tělem.
 • Mořské řasy jsou především cenným přírodním zdrojem jódu, vápníku, zinku, chromu, sodíku, železa a hořčíku. Dále dodávají vitaminy A, B2, B12 a C.
 • Unikátní je nejen složení mořských řas, ale především poměr jednotlivých minerálů a vitaminů, který přispívá k tomu, že tyto látky naše tělo beze zbytků dokáže vstřebat.
 • Až třetina složení mořské řasy může být tvořena právě minerály a stopovými prvky.
 • Mořské řasy mají také protizánětlivé a protinádorové účinky, pozitivně ovlivňují trávení a přispívají k omlazení organismu, pozitivně působí i proti civilizačním chorobám.
 • Vysoký obsah minerálů v mořských řasách je velmi unikátní i tím, že vytváří zásadité prostředí. Díky tomu pomáhá upravovat pH našeho organismu, v současné době totiž převládají spíše kyselé vlivy vnějšího okolí.
 • Mořské řasy pomáhají obsahem enzymů bojovat proti vysokému cholesterolu a vysokému krevnímu vlaku, zlepšují cévní systém, pomáhají předcházet mozkovým příhodám nebo infarktu myokardu.
 • Enzymy v mořských řasách pomáhají odbourávat tuky a přispívají k úpravě tělesné hmotnosti.
 • Minerální látky, vitaminy a stopové prvky v mořských řasách mají detoxikační vlastnosti, zbavují tak tělo těžkých kovů a chemických látek.
 • Mořské řasy můžete využívat jako jakoukoliv jinou zeleninu, připravíte z nich studené i teplé pokrmy. Vhodné je používané druhy řas střídat, díky tomu tělu poskytnete opravdu komplex všech vitaminu, minerálů a stopových prvků.
 • Existuje mnoho druhů mořských řas, i v dnešní době se stále objevují nové druhy.
Nástroje Zdraví Směs MultiGreen

Nástroje Zdraví Směs MultiGreen

Směs mořských řas, spiruliny, mladého ječmene a dalších složek dodává tělu vitaminy, minerály a stopové prvky. Pozitivně ovlivňuje trávení, detoxikuje organismus a posiluje obranyschopnost.

Mořská řasa Laminárie, drť 100 g

Mořská řasa Laminárie, drť 100 g

Červená řasa Laminare je významným přírodním zdrojem vápníku a magnézia. Dodává tělu vitaminy a minerály, zvyšuje životní energii a pomáhá bojovat proti nepřekonatelné únavě.

Urtekram Šampon s mořskými řasami 500 ml

Urtekram Šampon s mořskými řasami 500 ml

Mořské řasy v šamponu jemně pečují o citlivou pokožku hlavy a navrací jí rovnováhu. Vlasy šetrně umývá a odstraňuje nečistoty, zatímco o ně pečuje přírodní silou mořských řas a Aloe vera.

Mořské řasy

Mořské řasy v kosmetice

 • jsou antioxidanty
 • bojují proti stárnutí
 • mírní pigmentové skvrny
 • dodávají vitaminy
 • hydratují a váží na sebe vodu
 • detoxikují
 • vypínají kůži
 • působí proti celulitidě
 • redukují začervenání
 • brání pokožku proti stresu

Mořské řasy jsou stále častěji také skloňovány v souvislosti s péčí o stárnoucí pokožku. Mezi nejčastěji v kosmetice používané mořské řasy patří Laminária didgitáta, Fucus vesiculosus, Lithotanium calcareum a Codium tomentosum.

Řasy obsahují velké množství Omega 3 mastných kyselin, které pomáhají zmírňovat viditelnost vrásek. Vyhlazují tak pleť, napínají ji a také bojují proti suché pleti, zmírňují ekzém a další kožní problémy. Výtažky z mořských řas ale pomáhají i regulovat tvorbu kožního mazu, jsou tak vhodné i pro mastnou a nadměrně se mastící pleť.

Výtažky z řas jsou využívány především pro své výrazné antioxidační schopnosti a také pro vysoký podíl vitaminů a minerálů, které dodávají pleti zvnějšku. Mořské řasy mají také mimo jiné schopnost vázat na sebe vodu, díky tomu slouží skvěle i jako hydratační a zvláčňující složka, zatímco napomáhají i detoxikaci a obnově pokožky.

Řasy pomáhají redukovat vlivy, které ohrožují pleť z okolního prostředí, jako je například sluneční záření nebo smog. Výtažky z mořských řas pomáhají bojovat proti hyperpigmentaci a propůjčují pokožce mladší zářivější vzhled. Řasy zlepšují mikrocirkulaci v pokožce, vypínají kůži a bojují proti celulitidě.

Mořské řasy a výtažky z nich jsou přidávány do pleťových krémů a sér, jsou součástí pleťových masek nebo mýdel. Jsou stále užívanější v produktech, které pečují o celulitidu. Přidávají se i do dekorativní kosmetiky, jako součást pudrů například pomáhají vypínat pleť a opticky vyhlazovat vrásky, zatímco fixují líčení a poskytují matující efekt.

S5 Balance Fluid 50 ml

S5 Balance Fluid 50 ml

Výtažek z hnědé řasy spolu s kyselinou hyaluronovou dodávají pleti hydrataci a vláhu. Lehký fluid je velmi vhodný pro mastnou pleť, kterou matuje, zároveň ovšem hydratuje a posiluje.

Mádara Pleťové vyrovnávací mýdlo 75 g

Mádara Pleťové vyrovnávací mýdlo 75 g

Vitaminy a minerály z mořské řasy posilují a pomáhají detoxikovat a čistit pleť. Mýdlo šetrně odstraňuje nečistoty, hloubkově čistí póry, ale zbytečně nevysušuje a zachovává rovnováhu pleti.

Coslys Silně tužící vlasový gel červené řasy 150 ml

Coslys Silně tužící vlasový gel červené řasy 150 ml

Stylingový gel s červenou mořskou řasou dodává tvar jakémukoliv účesu. Je bohatý na minerály a stopové prvky, posiluje vlasové vlákno a restrukturalizuje ho. Nelepí a snadno se používá.