Nehormonální antikoncepce pesar

Nehormonální antikoncepce: pesar

Cervikální pesar FemCap je čím dál více oblíbeným způsobem nehormonální bariérové antikoncepce. Nemá negativní účinky na zdraví, je pohodlný a bezpečný. Je to vlastně takový klobouček, který zabrání vniknutí spermatu do dělohy a tím pádem i nechtěnému oplodnění. Sice nefunguje na 100%, ostatně stejně jako všechny jiné antikoncepční metody, avšak při precizním používání má účinnost srovnatelnou s většinou předepisovaných hormonálních pilulek. S pořízením pesaru FemCap se tak nemusíte bát, že si kupujete něco velice alternativního, nevyzkoušeného a nebo dokonce nespolehlivého.

Nehormonální antikoncepce pesar

Kdy a proč používat pesar?

 • nulové negativní dopady na zdraví
 • v kombinaci se spermicidním gelem účinnost až 98 %
 • pohodlný způsob ženské nehormonální antikoncepce
 • pro pořízení není třeba gynekologického vyšetření ani lékařského předpisu
 • zavádí se minimálně 15 minut před stykem, nenarušuje tak spontánnost sexu
 • pesar můžete používat až 48 hodin bez nutnosti vyjmutí
 • nezatěžuje životní prostředí; jeden pesar lze používat až po dobu dvou let
 • pokud chcete otěhotnět, můžete doslova okamžitě; nemusíte čekat půl roku, jako v případě hormonálních pilulek
 • finančně výhodný způsob antikoncepce

Jak pesar funguje?

Pesar FemCap funguje na bázi bariérové antikoncepce. Klobouček a krempa pesaru spolehlivě zakryjí děložní čípek i poševní klenbu a zabrání vniknutí spermií do dělohy. Tato metoda není sama o sobě 100 % spolehlivá, udávaná účinnost je zhruba kolem 96%. Je proto vhodné samotný pesar doplnit ještě spermicidním gelem, ať už jakýmkoliv z lékárny nebo přírodním gelem Contragel Green MEDintim. V tomto případě dosáhnete účinnosti 98 %, srovnatelné i s hormonální antikoncepcí.

Po zavedení přilne pesar k děložnímu čípku a díky podtlaku perfektně a bez jakýchkoliv nepříjemných pocitů drží. Pesar zakryje pouze čípek a poševní klenbu, naopak poševní stěny zůstávají volné. Navíc, klobouček není v těle vůbec cítit, takže si s partnerem užijete ničím neomezený tělesný kontakt.

Pesar lze do pochvy zavést i s několikahodinovým předstihem, nemusíte se tak bát narušení intimního okamžiku nebo trapné situace, když vám pesar nepůjde správně zavést. FemCap zaveďte do pochvy klidně několik hodin dopředu, avšak nejpozději 15 minut před stykem. Díky vzrušení před pohlavním stykem děložní čípek totiž výrazně měkne a vzdaluje se od poševního vchodu. Pozdější zavedení pesaru by proto nemuselo být úspěšné. Po styku je důležité nechat pesar zavedený ještě alespoň šest hodin, aby nedošlo k nechtěnému vniknutí spermií do dělohy. FemCap můžete mít zaveden v pochvě až 48 hodin.

Která velikost je ta správná?

Pesar FemCap se vyrábí ve 3 různých velikostech odvíjejících se podle velikosti děložního čípku. Ten se během života samovolně zvětšuje, zásadní vliv na jeho velikost má ale porod. Při výběru pesaru je tak ihned jasné, po které velikosti byste měla sáhnout, aniž byste musela absolvovat vyšetření u gynekologa.

Nejmenší pesar (22 mm) je určen pro mladé dívky a ženy, které ještě nerodily. Střední velikost (26 mm) sedne ženám, které rodily výhradně císařským řezem či prodělaly potrat. Po největším pesaru (30 mm) logicky sáhnou ženy, které rodily přirozenou cestou nebo císařským řezem při otevřeném děložním hrdle. Vzhledem k tomu, že životnost FemCapu je zhruba jeden až dva roky, nemusíte se bát, že by se za tu dobu vaše tělo nějak radikálně změnilo a vy jste z dané velikosti ‘vyrostla’ a již vám dobře neseděla.

FemCap Pesar 22 mm

FemCap Pesar 22 mm

FemCap v nejmenší velikosti pro mladé dívky a ženy, které ještě nerodily.

FemCap Pesar 26 mm

FemCap Pesar 26 mm

Pesar ve střední velikosti pro ženy po potratu či ženy po prodělaném císařském řezu.

FemCap Pesar 30 mm

FemCap Pesar 30 mm

Největší pesar pro ženy, které porodily přirozenou cestou a pro ty, které rodily císařským řezem při otevřeném hrdle.

Jak správně zavést pesar?

Pesar se zavádí do pochvy, kde přilne k děložnímu čípku. Dokážete si ale čípek spolehlivě nahmatat? Čípek se během cyklu totiž ‘pohybuje’ a mění svou tvrdost, což může zavádění pesaru v prvopočátcích znesnadnit. Po skončení menstruace je čípek tuhý a nachází se velice blízko poševnímu vchodu. S blížící se ovulací se čípek vzdaluje, měkne a otevírá se. Po uplynutí zhruba 3- 4 dnů se opět vrací blíže k poševnímu vchodu a tvrdne. Nebuďte proto překvapená, když si nebudete moci nahmatat děložní čípek ‘tam jako minule’. Než začnete FemCap používat trvale jako jedinou antikoncepční pomůcku, nejprve se naučte znát své tělo, abyste měla jistotu, že víte ‘kam sáhnout’ a nebála se špatného zavedení.

Na zavedení pesaru není nic obtížného. Je jasné, že čím blíže čípek je, tím je to snazší, ale po pár ‘zkušebních pokusech’ zvládnete zavedení bez problému v jakékoliv fázi cyklu.

 • Mladé ženy zavádějí pesar v podřepu; ty, které rodily, nejlépe ve stoje s jednou nohou zvednutou.
 • Malé množství spermicidu naneste do žlábku i důlku pesaru. Na samotné krempy gel neaplikujte, pesar by klouzal a špatně by se s ním manipulovalo.
 • FemCap uchopte mezi dva prsty, lehce zmáčkněte klobouček a celý pesar mírně zploštěte. Zaveďte jej co nejhlouběji do pochvy širší stranou krempy tak, aby se širší (zadní) okraj pesaru dostal až za čípek. Uvolněte stisk a nechte pesar rozvinout.
 • Nahmatejte žlábek kratší (přední) krempy a lehce zatlačte směrem k žaludku. Nakonec po dobu 10 vteřin lehce zmáčkněte klobouček pesaru, abyste měla jistotu, že se vytvořil potřebný podtlak.
 • Že FemCap dobře sedí, zjistíte jemným zatáhnutím za poutko.

Pokud by vám náhodou nefungoval tento ověřený postup, zkuste jeden snadný fígl. Zmáčknutý pesar zaveďte širší stranou v podřepu co nejhlouběji do pochvy, uvolněte stisk a prudce se napřimte. Lehce stáhněte svaly pánevního dna a pár vteřin vydržte. FemCap se přisaje k děložnímu čípku a teď už jenom zbývá na pár vteřin zmáčknout klobouček, aby byl vzniklý podtlak 100%. Správné nasazení si opět zkontrolujte lehkým zatáhnutím za poutko pesaru.

FAQ: Nejčastější otázky o pesaru

 • Q: Jsou nějaká rizika při použití pesaru?
 • A: Při správném použití je pesar spolehlivý, bezpečný a zdraví neškodný. Při manipulaci s FemCapem je v první řadě důležité dbát na hygienu rukou a také, podle frekvence použití, pesar čas od času vyvařit v horké vodě. Dále je podstatné vyjmout pesar z pochvy nejpozději po 48 hodinách, jinak riskujete vznik zánětu močových cest či vaginálních problémů.
 • Q: Jak se mám o pesar starat?
 • A: Po vyjmutí z pochvy stačí pesar opláchnout vlažnou vodou, omýt jemným intimním mýdlem a osušit. Zhruba 1x týdně je vhodné jej vyvařit 3 minuty v horké vodě. Můžete použít kastrol s horkou vodou, nebo kelímek pro sterilizaci menstruačního kalíšku.
 • Q: Jak dlouho mi pesar vydrží?
 • A: Životnost pesaru je podle frekvence použití jeden až dva roky. Zda je pesar v pořádku a nepropouští poznáte jednoduchým testem s vodou. Do kloboučku pesaru nalijte malé množství vody; pokud pesar neprotéká či nekape, můžete jej bez obav dále používat.
 • Q: Musím před opakovaným pohlavním stykem pesar vydat a znovu zavést?
 • A: Pesar určitě nevyjímejte, neboť by se tak mohla porušit šesti hodinová doba potřebná ke správné účinnosti. Před opakovaným stykem pouze pokaždé co nejhlouběji do pochvy zaveďte malé množství spermicidního gelu.
 • Q: Jak dlouhá musí být prodleva po vyjmutí pesaru z pochvy po 48 hodinách?
 • A: Žádný přesný čas není uveden, ale mělo by se jednat alespoň o pár hodin. Eliminujete tak riziko zánětu močového měchýře i vaginálních zánětů.
 • Q: Jak poznám, jestli pesar dobře sedí?
 • A: Že pesar dobře sedí, poznáte lehkým zatáhnutím za jeho poutko. Pokud si i přesto nejste jistá, nechte pesar zavedený v pochvě a pokračujte v běžných činnostech. Po hodině jej zkontrolujte a uvidíte, zda bude sedět na svém místě.
 • Q: Co s tím, když se mi pesar protáčí?
 • A: Pokud se vám pesar protáčí, přestože si jste jista správně zvolenou velikostí, neznamená to, že by neplnil svou funkci. Pokud jej chcete usadit, zkuste klobouček pesaru obkroužit prstem.
 • Q: Jak pesar vyndat?
 • A: Pesar nevyndávejte z pochvy dříve než šest hodin po styku. V podřepu uchopte pesar za poutko a lehce jej zdeformujte, aby pod klobouček vnikl vzduch a uvolnil se podtlak. Poté pesar již bez problémů vyjmete.
MEDintim Contragel green 60 ml

MEDintim Contragel green 60 ml

Přírodní spermicidní gel zvyšuje účinnost FemCapu. Současně pečuje o zdraví poševní mikroflóry a eliminuje riziko zánětů. Jemné nedráždivé složení vhodné i pro citlivou sliznici.

MeLuna Kelímek na sterilizaci, červený 1 ks

MeLuna Kelímek na sterilizaci, červený 1 ks

Kelímek pro sterilizaci menstruačního kalíšku můžete použít i k pravidelné očistě pesaru. Stačí jej vložit do kelímku, zalít vodou a vložit na pár minut do mikrovlnky.

Natracare Ubrousky dětské, vlhčené 50 ks

Natracare Ubrousky dětské, vlhčené 50 ks

Hygienické ubrousky pro případ, kdy potřebujete manipulovat s pesarem a není po ruce voda. Jemná bio bavlna napuštěná extrakty z heřmánku je vhodná i pro citlivé partie.