Přírodní intimní hygiena

Přírodní intimní hygiena

Intimní hygienu není radno podceňovat. Alespoň to nám cpou nejrůznější hloupé reklamy na konvenční pečující kosmetiku a hygienické potřeby. Ale pozor, ona péče není jako péče, obzvlášť, když se jedná o intimní partie našeho těla. Co si budeme nalhávat, konvenční péče obsahuje převážně syntetická pěnidla, umělé parfemace a další látky, které mohou citlivou sliznici podráždit, vysušit, způsobit nepříjemné pálení… každá z nás to určitě zažila.

Z tohoto důvodu raději sáhněte po přírodních produktech, které nejenom že nezpůsobí nic z výše jmenovaného, ale o jemné partie pečují a dokáží je ochránit před výskytem podráždění, zánětů i jiných gynekologických problémů. Intimní hygiena to ale nejsou jenom různé mycí emulze, gely a krémy, ale také hygienické vložky z jemné bio bavlny a pohodlné menstruační kalíšky, které taktéž přispívají ke zdraví vašich intimních partií.

Proč používat přírodní intimní hygienu?

 • bez dráždivých chemických látek a parfemací
 • nevysušuje, nedráždí, nezpůsobuje pálení
 • podporuje vyvážené prostředí sliznice
 • působí přirozeně antibakteriálně a antimykoticky
 • eliminuje riziko vzniku zánětů či jiných gynekologických problémů
 • podporuje léčbu vleklých problémů a předchází jejich návratu
 • vhodné i pro tu nejcitlivější pokožku
 • nadměrně nezatěžuje životní prostředí
Přírodní ntimní hygiena

Není intimní mycí emulze zbytečná?

Intimní emulze vypadá skoro stejně jako sprchový gel, takže se zdá být zbytečné ji vůbec kupovat. Zkusili jste se ale pravidelně mýt sprcháčem? Ano? A neměly jste nepříjemné pocity sucha a pálení? Ne? Tak to vám gratuluji, patříte mezi těch málo žen, jejichž sliznice není citlivá vůči nejrůznějším parfemacím, syntetickým pěnidlům a tak dále. Pro ostatní citlivky tu ale zůstává možnost přírodní intimní emulze, která je jenom jemná a nedráždivá, ale také pečuje, harmonizuje pH sliznice a dokáže ochránit před daleko horšími problémy, jakými jsou záněty nebo mykózy.

Intimní emulzi, nebo chcete- li gel, vybírejte pečlivě podle zkušeností s vaším tělem. Jste hodně citlivá? Vyberte si gel se zklidňujícími extrakty, jako je například Coslys s květovou chrpovou vodou nebo Cattier s vodou z damašské růže. Trápí vás pravidelné gynekologické problémy a nemůžete se jich zbavit? Zkuste intimní gel Argital s antiseptickými, antibakteriálními a antimykotickými esenciálními oleji. Vězte, že správně zvolený gel nebo emulze vám dokáže pomoci od nejedné nechtěné návštěvy gynekologa a až téměř zázračně zamezí pálení, svědění a dalším nepříjemnostem v intimních oblastech.

Argital Gel pro intimní hygienu s niaouli 250 ml

Argital Gel pro intimní hygienu s niaouli 250 ml

Antibakteriální mycí gel s množstvím antiseptických a léčivých esenciálních olejů a rostlinných extraktů. Chrání před mykózami a záněty, působí podpůrně při jejich léčbě. Pozor: oleje mají silný větrový efekt!

Coslys Intimní mycí gel růže 250 ml

Coslys Intimní mycí gel růže 250 ml

Jemný gel se zklidňující růžovou vodou mírní nepříjemné pocity pálení. Udržuje vyvážené pH poševní sliznice a tím pádem eliminuje riziko podráždění i zánětů. Bez obsahu mýdla, pouze s extrakty z tužebníku a borovice.

Cattier Gel intimní mycí, Gynea 200 ml

Cattier Gel intimní mycí, Gynea 200 ml

Mycí gel na olejové bázi šetrně myje a jemnou sliznici. Květová voda z chrpy a extrakt z měsíčku aktivně zklidňují a harmonizují. Díky své jemnosti je gel vhodný i během menstruace a v těhotenství.

Bavlněné vložky

Látková nebo bavlněná vložka?

Ať už se myjete speciálním gelem nebo jen sprcháčem a reklamy na tyhle věci považujete za laciný trik, jednou měsíčně musíte řešit ‘problém’ kterým je menstruace. Mnoho žen pod vlivem reklamy sahá po čím dál tím tenčích navoňených vložkách, které s sebou ale nepřinášejí nic dobrého. Při jejich výrobě bylo totiž použito množství chemických parfemací, deodoračních látek a bělidel, které mohou velice snadno přivodit podráždění, v horším případě i zánět. Pokud dbáte o své zdraví, sáhněte raději po obyčejné vložce ale z prodyšného materiálu. A můžete si dokonce vybrat! Je libo látkovou nebo bavlněnou vložku?

Hygienické vložky z bio bavlny jsou de facto stejné jako ty z televizních reklam, jen neobsahují škodlivé a dráždivé látky. Nijak nevoní, ale jsou krásně jemné na dotek. Navíc, i mezi přírodními hygienickými potřebami najdete silnější vložky s křidélky a vysokou absorpcí na noc, tenké intimky i vložky snadnovytvarovatelné podle potřeb vašeho prádla.

Látkovou vložku můžete používat úplně stejně, jako tu bavlněnou s tím rozdílem, že ji po použití nevyhodíte, ale vyperete a opět znovu a znovu použijete. Z důvodu snadné manipulace a pohodlí to tak chce mít po ruce alespoň jednu čistou vložku navíc a během menstruace věnovat pár minut praní a vyvaření. Látková vložka je vlastně takovým mezistupněm mezi obyčejnou vložkou, kterou po použití ihned vyhodíte, a menstruačním kalíškem, který vám slouží třeba až 10 let. Výrobci sice neuvádí, jak dlouho by vám jedna vložka měla vydržet, ale při správné péči to bude nejméně rok. Pokud je pro vás tento způsob použití až příliš alternativní, můžete látkovou vložku použít jen jako ‘pojistku’, když máte tampon nebo kalíšek a bojíte se protečení.

Vložky z bio bavlny versus ty běžné

 • bez přidaných syntetických látek a parfemací vs. chemické látky
 • běleno šetrným způsobem vs. agresivnější chemikálie
 • silná absorpční schopnost vs. občasné protečení
 • prodyšná a pohodlná vs. nepříjemné pocity
 • měkká, jemná a příjemná na dotek vs. pocit čehosi ‘plastového’
 • přirozeně pohlcuje tělesné pachy vs. umělé dezodorační látky
 • krev ihned absorbuje a brání tak množení bakterií i vzniku zápachu vs. krev zůstává ‘na povrchu’ vložky, rozkládá se a vzniká zápach
 • brání vzniku podráždění vs. podráždění může způsobit
 • hypoalergenní vs. množství chemických látek a umělých parfemací
Tampóny z biobavlny
Masmi Vložky Flex slipové z organické bavlny 30 ks

Masmi Vložky Flex slipové z organické bavlny 30 ks

Slipové vložky lze vytvarovat přesně podle potřeb vašeho spodního prádla. Vložka z prodyšné organické bio bavlny poskytne i přes svou zanedbatelnou velikost skvělou ochranu a pocit pohodlí.

Masmi Vložky Ultra Night z organické bavlny 10 ks

Masmi Vložky Ultra Night z organické bavlny 10 ks

Silnější vložky s křidélky pro dokonalou ochranu před protečením během spánku. Organická bavlna zvládne absorbovat i silnější krvácení, zároveň je prodyšná, příjemně hebká a nedráždí intimní partie.

Meracus Látková vložka intimní - různé barvy 1 ks

Meracus Látková vložka intimní - různé barvy 1 ks

Látková intimní vložka poslouží nejenom při velmi mírném krvácení, ale také jako ‘pojistka’ když používáte tampon nebo menstruační kalíšek. Je znovu použitelná, stačí vyprat ve studené vodě a poté v pračce.

Menstruační kalíšek nebo tampon?

Ne všechny ženy ale řeší menstruaci vložkou, když tampon je přeci pohodlnější. Zavedete jej dovnitř a celý den o něm nevíte. Tedy, v tom lepším případě. S tamponem můžete mít problém hned při zavádění, jde to špatně a bolí to. Může to mít na svědomí děložní čípek, který je během menstruace nízko položený, nebo vaše tělesná konstrukce, která se v průběhu let mění. To, co vám vyhovovalo v patnácti vám po porodu už prostě sedět nemusí. Další problémy mohou nastat při samotném použití tamponu, pocity sucha, pálení,...

V takovýchto případech se vyplatí nahradit tampon menstruačním kalíškem, který je vlastně ekologickou obdobou tamponu. Krev sice nenasaje jako bavlněný či buničinový tampon, prostě ji vylijete, kalíšek opláchnete čistou vodou a znovu použijete. Hlavní předností kalíšku kromě opakovaného použití je pohodlí, které se s obyčejnou vložkou i tamponem nesrovnatelné. Kalíšek je vyroben z měkkého a velice poddajného lékařského silikonu, takže jej po zavedení vůbec necítíte. Když stisknete svaly pánevního dna, tampon určitě pocítíte, správně zavedený kalíšek ne. Nevyvolává pocity sucha ani jiné problémy, Snadno na něj během dne prostě zapomenete.

Menstruační kalíšek

Kdy sáhnout po kalíšku místo po tamponu?

 • Při sportu. Obzvlášť během aktivního pohybu oceníte, že se kalíšek přesně přizpůsobí vaší poševní stěně a vy jej vůbec neucítíte. Můžete se tak plně věnovat fyzickým aktivitám bez nepříjemných pocitů a neustálého přemýšlení ‘jestli to náhodou neproteče’. Vytvořený podtlak nepustí ven ani kapku krve.
 • Když jdete plavat/koupat se. Voda v bazénu je chlorovaná, ta v rybníce zas obsahuje různé sinice. Tampon do sebe nasaje vodu i se všemi nečistotami a vy si tak snadno můžete přivodit zdravotní problémy. Silikonový kalíšek nepropustí ani mililitr tekutiny dovnitř ani ven, neboť pevně přilne k poševní stěně.
 • Když máte problémy se zavedením tamponu. Obě dvě hygienické potřeby fungují na stejném principu a de facto se s nimi stejně pracuje, ale kalíšek se snadno a hlavně bezbolestně zavádí. Z velké části za to může lékařský silikon, který je měkký a poddajný a plně se přizpůsobí vašemu tělu.
 • Když máte ekologické smýšlení a chcete ušetřit. Tampon použijete a po pár hodinách vyhodíte. Tím vytváříte nejenom množství odpadu, který se musí zrecyklovat nebo někam uložit, ale také útočíte na svou peněženku. Kolik zaplatíte měsíčně za tampony? A teď se podívejte, kolik stojí takový průměrný menstruační kalíšek (cca 450,- Kč) a spočítejte si, kolik vás bude měsíčně, při své minimální životnosti 5 let, stát.
Masmi Tampony Regular s aplikátorem z organické bavlny 16 ks

Masmi Tampony Regular s aplikátorem z organické bavlny 16 ks

Tampony z organické bavlny pro středně silnou menstruaci s aplikátorem pro pohodlné zavedení. Bez přidaných syntetických látek, nedráždí citlivou sliznici a nepodněcuje vznik nepříjemných pocitů či zánětů.

Natracare Tampóny Super Plus 20 ks

Natracare Tampóny Super Plus 20 ks

Vysoce savé tampony zvládnou i tu nejsilnější menstruaci. Vhodné obzvlášť na noc či při sportu. Spolehlivě absorbují vysoké množství tekutiny, přesto jsou pohodlné a nezpůsobují podráždění.

Yuuki Menstruační kalíšek 1 (menší) Soft 1 ks

Yuuki Menstruační kalíšek 1 (menší) Soft 1 ks

Český kalíšek z extra měkkého silikonu pro nejcitlivější uživatelky. Vhodný i pro ty, které mají problémy s bolestivým zaváděním tamponu. Velikost 1 je vhodná pro mladé dívky a ženy před porodem.

Domácí první pomoc při intimních problémech

I když o sebe pečujete a dbáte na zdraví, čas od času dostaví nejrůznější gynekologické problémy. Nejraději se objevují v horkých letních dnech a opakovaně během těhotenství. Může jít jenom o svědění či podráždění, ale také mykózu nebo zánět. Pokud tyto problémy dokážete podle symptomů zavčas podchytit, můžete si za pomoci bylinek a dalších přírodních ‘produktů’ ušetřit nejednu návštěvu u ženského lékaře.

Nejlepšími domácími léky na tyto neduhy jsou bylinné sedací koupele a výplachy. Při akutních problémech je používejte klidně i dvakrát denně, bylinný odvar připravujte vždy čerstvý a nechte jej vychladnout na teplotu těla. Sedací koupel je vhodná pro řešení méně intenzivních problémů a spíš než aby léčila pouze zklidňuje podrážděnou sliznici. Při hodně nepříjemných stavech použijte raději výplach s pomocí irigátoru, který je mnohem účinnější.

 • Při malém podráždění si dopřejte sedací koupel ze silnějšího odvaru heřmánku či květů měsíčku lékařského. Obě dvě bylinky můžete klidně smíchat dohromady.
 • Hojivé procesy sliznice podporuje zelený jíl. Navíc působí antibakteriálně, takže zamezí vzniku nových obtíží. Sedací koupel si připravte ze 3 lžic zeleného jílu a 2 litrů vychladlé převařené vody.
 • Rozmarýn, ať čerstvý či sušený, působí protizánětlivě a jeho výluh tak skvěle pomáhá při nastupujících mykózách. Pokud se bojíte, že se infekce už ‘rozjela’ a rozmarýn na ni bude krátký, přidejte do zchladlého odvaru 2- 3 kapky tea tree oleje.
 • Při počínající mykóze, zánětu nebo jen nepříjemných pocitech použijte výplach z lístků neemu. Tohle přírodní antibiotikum vám zaručeně pomůže, při řešení intimních problémů je snad ještě účinnější, než tea tree.
 • Jestliže trpíte na mykózy a kvasinky, dopřejte si nejlépe každý den kontryhel. Odvar používejte nejenom k výplachům, ale také jej pijte. Kontryhel pomůže i při závažnějších mykotických infekcích a jako bonus vám zharmonizuje menstruační cyklus.
 • Pro zklidnění podrážděné sliznice během dne můžete použít kokosový olej, který nejenom uleví, ale také působí antibakteriálně, antimykoticky a antisepticky.
Rozmarýn