Aloe vera

Aloe vera

Aloe vera (Aloe pravá, Aloe Barbadensis) je vytrvalou bylinou, jejíž léčivé účinky jsou využívané už po celá staletí. Listy Aloe jsou uskupeny v charakteristické růžici a mají podlouhlý tvar s jemnými hroty na krajích listů. Rostlina je to přízemní a v současné době roste po celém světě, ale je vhodná i pro domácí pěstování v našich podmínkách.

Aloe vera je využívána už tisíce let pro své pozitivní účinky. Je možné ji užívat vnitřně i jako kosmetický prostředek. Má příznivý vliv na zažívání, podporuje regeneraci kůže i detoxikaci organismu. Příznivě působí na stav organismu, stejně i tak na naše zdraví. Mezi nejznámější produkty z Aloe vera patří šťáva a gel.

Aloe vera pro vnitřní používání

 • podporuje zažívání
 • usnadňuje vylučování
 • detoxikuje
 • zvyšuje obranyschopnost
 • přispívá ke zdravému zažívání
 • pomáhá snižovat hladinu cholesterolu

Aloe vera jako kosmetika

 • regeneruje
 • hydratuje
 • podporuje hojení
 • zklidňuje podrážděnou kůži
 • má antibakteriální účinky
 • je vhodné i pro citlivou pokožku
 • chladí
 • vypíná pleť
Santaverde Aloe vera šťáva aloepur, beauty food 330 ml

Santaverde Aloe vera šťáva aloepur, beauty food 330 ml

Čistá šťáva z Aloe vera je vhodná pro pravidelné užívání. Podporuje imunitu, zažívání i detoxikaci organismu. Konzumujte čistou nebo s ovocnou i zeleninovou šťávou. Vhodná do smoothies.

ESI Aloe vera šťáva, borůvka 500 ml

ESI Aloe vera šťáva, borůvka 500 ml

Kromě šťávy z Aloe vera obsahuje i šťávu z borůvek. Ta má výrazné antioxidační účinky, posiluje organismus a chrání ho proti předčasnému stárnutí. Je vhodná pro každodenní používání.

ESI Aloe vera šťáva, extrakt z červených pomerančů 1 l

ESI Aloe vera šťáva, extrakt z červených pomerančů 1 l

Šťáva z červených pomerančů dodává vitamin C, zatímco Aloe vera zvyšuje imunitu organismu. Činí organismus odolnější proti nemocem a chorobám, usnadňuje zažívání a detoxikaci.

Gel nebo šťáva?

Aloe vera listy obsahují dvě látky, které se dále zpracovávají pro domácí nebo průmyslové používání: gel a šťávu. Šťáva je ve stručnosti to, co vyteče z listů po nakrojení. Gel je rosolovitá hmota, která zůstává v listu a je nutno ji vypreparovat.

Aloe vera šťáva (přesněji označována jako latex z Aloe vera) je žlutá tekutina, která vzniká v listu přirozeně po jeho odkrojení. Tato tekutina je sbírána, posléze sušena a tvoří tmavou neprůhlednou látku, která má charakteristickou vůni a nakyslou chuť.

Aloe vera gel se získává přímo z listů. Je to bezbarvá, slizovitá, gelovitá, rosolovitá hmota, která se získává zvnitřku listu. Gel je velmi náchylný k degradaci, proto je vhodné ho používat přímo čerstvý z rostliny. Pro stabilizaci se používá teplá pasterizace při teplotě 75–80 °C po dobu 3 minut. Poté je gel osušený a dále zpracovávaný, aby byl použitelný v průmyslu.

Aloe vera gel je unikátní přírodní látkou. Aloe vera gel tvoří z 99 % voda. Právě díky tomu se čistý Aloe vera gel velmi snadno vsakuje do pokožky a opravdu hloubkově hydratuje. Další podíl účinných látek se v různých rostlinách Aloe vera liší v závislosti na druhu rostliny, místa pěstování a doby sklizně. Dále v Aloe vera najdeme sacharidy, vitaminy, esenciální aminokyseliny, minerální látky a další, například steroidy nebo kyselinu salicylovou. Komplex přírodních látek v Aloe vera gelu je velmi unikátním mixem a právě díky vysokému obsahu vody jsou i další obsažené látky tělem velmi dobře vstřebávány a zužitkovány.

Santaverde Aloe vera gel pur, bez parfemace 100 ml

Santaverde Aloe vera gel pur, bez parfemace 100 ml

Tak lehký hydratační gel a přesto tak účinný. Vysoký podíl Aloe vera ve složení dodá pleti hydrataci a podpoří její regeneraci. Uklidňuje citlivou pleť a je vhodný i pod make-up.

Martina Gebhardt Krém Aloe Vera 50 ml

Martina Gebhardt Krém Aloe Vera 50 ml

Krém s obsahem Aloe vera je určený pro problematickou podrážděnou pokožku. Zklidňuje ji, hydratuje a podporuje její regeneraci. Krém působí na pleť i antibakteriálně a antioxidačně.

Cattier Peeling bílý jíl a aloe vera 100 ml

Cattier Peeling bílý jíl a aloe vera 100 ml

Spojení zeleného jílu a Aloe vera vytváří dokonalý mix pro péči o problematickou pokožku. Jíl čistí pleť do hloubky, zatímco Aloe vera uklidňuje případné podráždění a podporuje regeneraci.

Hojí, zklidňuje, regeneruje

Aloe vera gel hojí poškození pokožky a popáleniny. Aloe vera bylo používáno k hojení povrchových zranění už celá staletí. Po aplikaci vytváří Aloe vera na pokožce jemný film, který zvyšuje pevnost tkáně a podporuje obnovu kolagenu. Díky tomu se rána uzavírá a snadněji a rychleji se vytváří nová pokožka. Rychlejší hojení pokožky při aplikaci Aloe vera gelu bylo prokázáno i řadou klinických studií.

Aloe vera regeneruje. Gel totiž podporuje a stimuluje tvorbu buněk. Tak přispívá nejen k rychlejšímu hojení poraněné pokožky, ale také k obnově a regeneraci pokožky zdravé. Díky tomu má velmi pozitivní účinky na starší pokožku, která už ztrácí své přirozené obnovující schopnosti. Je také skvělý pro poškozenou pokožku, pro problematickou a aknetickou pokožku, kterou pomáhá obnovovat a regenerovat.

Aloe vera gel zklidňuje. Jedním z nejtradičnějších způsobů použití Aloe vera je aplikace gelu na spálenou a namáhanou pokožku. Aloe vera gel velmi příjemně chladí, přičemž se okamžitě vsakuje a vyživuje namáhanou spálenou pokožku. Je vhodný nejen pro kůži spálenou od ohně nebo horkých předmětů, ale také pro pokožku zčervenalou z nadměrného slunění. Aloe vera zklidňuje, hydratuje, vyživuje a také podporuje regeneraci poškozené pokožky.

Urtekram Deo kulička crystal aloe vera 50 ml

Urtekram Deo kulička crystal aloe vera 50 ml

Obsah Aloe vera gelu v deodorantu poskytuje uklidňující a zjemňující účinky jemné pokožce podpaží a podporuje regeneraci pokožky. Je tak vhodný při podráždění a také při poranění při holení.

Urtekram Krém na ruce aloe vera 75 ml

Urtekram Krém na ruce aloe vera 75 ml

Obsah čistého Aloe vera odlehčuje konzistenci krému, ale zachovává mu vysoké výživové a hydratační vlastnosti. Krém tak hloubkově hydratuje, ulevuje unavené pokožce a regeneruje ji.

Siddhalepa Mýdlo Aloe vera, Ayurveda Luxury Spa 60 g

Siddhalepa Mýdlo Aloe vera, Ayurveda Luxury Spa 60 g

Mix Aloe vera a kurkumy patří ke tradičním prostředkům používaných v ajurvédě už celá staletí. Mají léčivé, hydratační a uklidňující vlastnosti, antibakteriálně čistí pokožku bez zbytečného vysušování.

Je protizánětlivé, pomáhá se žažíváním i s ústní dutinou

Aloe vera má protizánětlivé účinky. V roce 1996 byla v Aloe vera objevena látka C-glukosylchromon, která má výrazné protizánětlivé účinky. Navíc i další látky obsažené v Aloe vera působí i proti kožním problémům, jako je například lupénka nebo ekzémy, mají protizánětlivé čistící a hojící účinky a přispívají ke zdraví a kráse pokožky.

Aloe vera působí příznivě na zažívání a trávicí systém. Především šťáva je vhodná pro konzumaci, obsahuje látky působící jako projímadlo, tak přispívá ke správnému trávení a působí jako přírodní prostředek proti zácpě. Pozitivně ovlivňuje i činnost tlustého střeva, přispívá k lepšímu vylučování a detoxikaci organismu. Aloe vera gel působí také na ochranné funkce trávicího systému a podporuje obranyschopnost. Aloe podporuje i metabolismus a má antioxidační účinky.

Extrakt z gelu Aloe vera má pozitivní účinky i na dutinu ústní. Urychluje hojení po odstranění zubů, hojí afty, pomáhá redukovat množství zubního plaku. Navíc i tlumí zánět dásní a velmi šetrně pomáhá čistit. Hydratuje a vyživuje, čímž posiluje dásně.

Santaverde Aloe vera šťáva aloepur, economy pack

Santaverde Aloe vera šťáva aloepur, economy pack

Čistá šťáva Aloe vera působí příznivě na zažívání, detoxikaci a obranyschopnost organismu. Je vhodná pro každodenní používání, má výrazné antioxidační účinky a podporuje regeneraci.

Ecce Vita Bio šťáva z dužiny listů Aloe Vera 1 l

Ecce Vita Bio šťáva z dužiny listů Aloe Vera 1 l

Čistá šťáva z Aloe vera je tradičně používána už celá staletí v lidové medicíně. Posiluje totiž obranyschopnost, podporuje regeneraci a přispívá ke správnému zažívání.

ESI Gel Aloe vera čistý 200 ml

ESI Gel Aloe vera čistý 200 ml

Čistý gel z Aloe vera je vhodný jako hydratační a regenerační krém. Uklidňuje pokožku spálenou od sluníčka, podporuje její přirozenou rovnováhu a hydrataci, regeneruje a hojí poškození.

Aloe vera u vás doma

Aloe vera lze v našich geografických podmínkách zcela bez problémů pěstovat jako pokojovou rostlinu. Vyžaduje pouze dostatek slunce a je vhodná i pro umístění třeba na balkóně. Rostlinka se zalévá běžným množstvím vody, a pouze pokud je chladnější počasí, je vhodné ji umístit dovnitř a ubytovat například na jižním okně, aby měla dostatek slunce. V zimě se Aloe vera zalévá méně a je lepší ji zazimovat, tedy umístit spíše v chladnější místnosti. Rostlinka poté květe v květnu a červnu. Odnože se vytváří během léta, kdy je možné Aloe vera dále množit řízkováním.

Domácí rostlinku Aloe vera využijete v domácích receptech na kosmetiku i jako doplněk zdravé stravy. Šťávu můžete přidávat do domácích zeleninových i ovocných džusů nebo smoothies, její pravidelná konzumace posiluje obranyschopnost a celkové zdraví organismu.

Z domácí rostliny také bez problémů získáte 100% čistý přírodní Aloe vera gel, stačí jenom listy oloupat. Gel pak využijete při péči o pokožku, skvěle poslouží při péči popálenin od sluníčka. Nebo ho vyzkoušejte jako obzvlášť účinnou regenerační péči o pleť.

Santé Pěna na holení bio, Homme Aloe 150 ml

Santé Pěna na holení bio, Homme Aloe 150 ml

Pěna na holení obsahuje Aloe vera, které podporuje hydrataci namáhané pokožky a předchází jejímu vysušování. Také regeneruje drobná poranění vzniklá během holení.

ESI Ústní sprej, Aloe Fresh 15 ml

ESI Ústní sprej, Aloe Fresh 15 ml

Ústní sprej obsahuje Aloe vera, které přispívá ke zklidnění a posílení dásní. Podporuje hojení zánětů a regeneraci po zubních zákrocích. Sprej má antiseptické a antibakteriální vlastnosti a osvěžuje dech.

Logona Pleťové tonikum bio růže a aloe 100 ml

Logona Pleťové tonikum bio růže a aloe 100 ml

Pleťové tonikum je jemné a šetrné i k citlivé pokožce. Má antibakteriální účinky, podporuje hydrataci a regeneraci pokožky, je vhodné pro aknózní pleť. Šetrně osvěžuje a čistí bez vysušení.