Bachovy květové esence

Bachovy květové esence

Bachova květová terapie je snad ten nejjemnější způsob, jak si pomoci, pokud se necítíme dobře ať fyzicky či psychicky. Květové esence dokáží uvést naši psychiku zpět do rovnováhy a tím často odstranit i dost nepříjemné fyzické příznaky. Jsou naprosto bez vedlejších účinků a proto jsou velmi oblíbenou alternativou pro miminka a malé děti (kde je potřeba mít na paměti, že to znamená sice nepatrný, ale přesto příjem alkoholu a zvážit bezalkoholovou variantu).

Pořád ale musíme mít na paměti, že bachovky nejsou léčivo, a to ani z pohledu alternativní medicíny. Je to podpůrná terapie, která má podpořit tělo v jeho vlastních regeneračních schopnostech tak, aby lépe vstřebávalo léčbu. Případně nám pomoci překonat nějaké nepříznivé období, kdy se sice snažíme, ale točíme se v kruhu a potřebujeme nějaký impuls, který by nás z toho kruhu dostal.

Jak si správně vybrat esenci

Pokud se rozhodneme vybrat si vhodnou esenci sami, budeme postupovat trochu jinak v případě, že se vypořádáváme s nějakou nemocí a jinak v případě, že potřebujeme řešit “pouze” psychický problém (výběru bachovek pro děti se bude věnovat samostatná kapitola dále). V prvním případě máme daleko snazší pozici, protože nemoc je něco velmi konkrétního, není až tak těžké dobrat se k tomu, jak se ve vztahu k ní cítíme. Snažíme se dívat na věc pozitivně, ale ve chvílích samoty na nás padá úzkost? Nebo nás rozčilují vlekoucí se lékařské procedury? Máme pocit, že jsme si nemoc zasloužili nebo se snažíme každému vypovídat? Definovat konkrétně náš vztah k situaci a následně najít esenci, není až tak složité.

Jak si správně vybrat esenci

Horší to je v případě, že se plácáme v nějakých duševních zmatcích. Protože tam často to, co si o věci myslíme, zakrývá skutečnou příčinu, kterou bychom rádi dále ignorovali. Máte depresi proto, že nás nepřijali na vysněnou školu nebo do zaměstnání? Nemáte se ani chuť ráno vzbudit, protože nevíte, jak dál? Až to skoro vypadá na Habr (Hornbeam), který je definován jako “pocit pondělního rána”, kdy se člověk probouzí plný skepse a nejistoty, zda mají věci vůbec nějaký smysl? A jste si jistí, že to není “nejistota ohledně správného životního úkolu” (Wild Oat)? Určitě byla ta vaše vysněná škola vaším snem nebo realizujete sny někoho jiného? Pokud se člověk rozhodne být sám sobě terapeutem, musí začít být sám k sobě skutečně brutálně upřímný a nebát se začít vytahovat ze skříně kostlivce a stárnoucí obrazy, přestože nic z toho se mu nejspíš nebude líbit. Kromě výsledku, ten bude za tu námahu stát vždycky.

Na začátek je tedy dobré si probrat všech 37 jednodruhových esencí a zeptat se sám sebe, jestli by vám ta nebo ona pomohla. Pokud budete mít pocit, že potřebujete všechny, zvolte vylučovací metodu. Často se stane, že vám nějaká, kterou jste na začátku docela opomíjeli, zůstane až do definitivního výběru, zatímco jiná, která vypadala jako evidentní, přece jen vypadla. Ve finále byste jich pak měli mít maximálně pět, což je ale pořád hodně a klidně to můžete nechat trochu uležet a druhý den to zkusit ještě zredukovat. Lidské vědomí je sice neomezené, ale skutečně je málo pravděpodobné, že byste řešili pět skutečně zásadních věcí najednou. Možná je vyřešit opravdu potřebujete, ale v nějakém pořadí, ty věci mají svoji vnitřní prioritu. A protože bachovky nefungují na principu “večer spolknu, ráno jsem jiný člověk”, ale v ideálním případě vyžadují i nějakou spolupráci vědomí, nedokážete oscilovat mezi několika velkými problémy. Protože ono je sice fajn, že bachovky vám mohou daný problém vyřešit i jen čistě na emoční úrovni, ale pokud si ho zároveň nesrovnáte i na úrovni vědomé, tak skutečně hrozí, že budete v té samé situaci za pár měsíců zas.

Bachovy květové esence pro děti

Bachovy esence pro děti

Bachova terapie je velmi oblíbená u maminek malých dětí, protože je to skutečně to nejjemnější, co můžete použít. Protože osvícený rodič ví nebo alespoň tuší, že děti nedokáží mnoho věcí ze světa dospělých zpracovat emocionálně a tento zmatek se pak následně projeví v podobě nějakého fyzického symptomu - nejčastější bývá horečka, bolení bříška, zvracení, kašel… Máte-li po ruce bachovky, můžete je použít okamžitě, jakmile se příznaky objeví a podle reakce uvidíte, jestli je skutečně třeba navštívit lékaře. Což neznamená, že máme dětem odepírat lékařskou péči. Ale málokdo běží k lékaři hned s prvním zakašláním nebo zvýšenou teplotou. Ale po bachovkách klidně sáhnout můžete.

Při výběru správné esence pro dítě je dobré mít na zřeteli nejen povahu dítěte, ale i fakt, že děti přibližně do věku šesti let jsou skutečně extrémně citlivé na emoční prostředí v rodině a často jsou doslova napojeny na matku a existují výzkumy, které dokazují, že mohou simultánně prožívat stejné emoce jako matka. Jenomže zatímco matka většinou ví, proč se cítí, jak se cítí, dítěti toto racionální zdůvodnění chybí a proto může přehnaně fyzicky reagovat i na něco, co rodičům nijak traumatizující nepřijde. Představte si stav, kdy vás z ničeho nic přepadne například smutek nebo nervozita, aniž by něco ve vašem okolí tuto emoci vysvětlovalo a vy si s ní nevěděli rady. Pravděpodobnost, že dostanete horečku nebo tak něco, je poměrně dost vysoká.

Proto je potřeba zohlednit vše, co se stalo a co mohlo mít na dítě vliv, protože ono s největší pravděpodobností reaguje na nějakou situaci, kterou prostě neumí emocionálně “pobrat”. Čím menší dítě, tím toho samozřejmě pobere míň. Takže zalovte v paměti, jestli vás třeba trochu nerozhodila návštěva tchýně, nebyli jste svědkem nějaké ostré výměny názorů na ulici či se nestrhla nějaká bitka o bábovičku na písku. Strašně často zapomínáme, že mnoho věcí, které nám připadají naprosto nicotné, jsou pro děti buď nové nebo nesrozumitelné nebo obojí. A na rozdíl od nás dospělých nejsou zdaleka tak otupělé, že by věci nevnímaly, přecházely nebo odsouvaly do podvědomí. Naopak je vnímají daleko vyostřeněji a intenzivněji a potřebovaly by je nějak včlenit do světa, který je jejich a který znají a dává jim smysl. Potřeba smyslu je jedna z nejzákladnějších potřeb lidského ducha a zrovna dětem ji nejčastěji upíráme.

Rescue Remedy aneb krizová esence

Krizová esence je mezi Bachovými esencemi naprostá superstar. Může za to zejména její všestrannost a snadnost použití v jakékoliv situaci. Často zvládne i věci, na které není primárně určená a my si nemusíme lámat hlavu výběrem jednodruhové esence. Je to jediná kombinovaná esence, která byla vytvořena přímo Bachem a je to jediná směs, která skutečně respektuje ideu a účel, za kterým květové esence vznikly. Obsahuje pět květových esencí - Impatiens, Star of Bethlehem, Cherry Plum, Rock Rose a Clemantis. Krizová esence je určená pro vypjaté situace, následky šoků, stresy, následky nějaké nepříjemné zprávy, rodinných problémů nebo hádek. Pomůže obnovit náš vnitřní klid a přečkat situaci ve větší psychické pohodě. Je možné ji použít i jako prevenci, kdy dovede zmírnit nervozitu či napětí před důležitým jednáním, zkouškou, veřejným vystoupením nebo lékařským zákrokem. V případě nehody nebo úrazu dovede jednak zmírnit následky šoku, jednak zastavuje krvácení (při použití na otevřené rány nesmíme zapomenou na vysoký obsah alkoholu).

Rescue Remedy aneb krizová esence

Užívá se stejným způsobem jako ostatní esence - do sklenice s vodou se kápnou čtyři kapky esence a pomalu se upíjí. V případě, že to není možné, můžeme kápnout 2-4 kapky přímo pod jazyk, ale musíme si být vědomi, že to znamená přímý přísun alkoholu. Pokud máte pocit, že jste v situaci, kdy byste potřebovali pár kapek krizové esence každý den, uvažte, jestli byste přece jen nenašli jednodruhové esence, které by vaší osobní situaci vyhovovaly lépe. Protože krizová esence je jedinou esencí, která cílí více na symptomy než na příčiny, což je ospravedlnitelné ve chvíli velkého vypětí, kdy se sejde několik nepříznivých aspektů naráz a není možné nic řešit a na nic čekat. Je to stejné, jako vzít si prášek na uklidnění. Je to ospravedlnitelné ve chvíli velkého vypětí nebo šoku, ale v případě, že to je naše každodenní praxe, něco je špatně a evidentně pouze utíkáme před problémem, který už nás dávno předběhl a čeká za každým rohem.

Bachovy esence v kosmetice

Vzhledem k tomu, že bachovky působí na jiné úrovni než klasická léčiva, není až tak důležité, jakou cestou se do těla dostanou a je tedy možné je zakomponovat i do pěstící kosmetiky nebo parfémů. U obojího potom máme ještě navrch bonus v podobě aromaterapeutického efektu. Samotné bachovky sice nevoní, ale tato forma umožňuje využít pro naši potřebu i esenciální oleje, které v produktu synergicky doplní efekt Bachových esencí. Další výhodou kosmetiky s bachovými esencemi je to, že vzhledem k zaměření se vždy jedná o velmi čistý produkt, protože má-li směs esencí náležitě fungovat, musí být zakomponována do něčeho, co nebude její účinky rušit. Takže dostanete velmi kvalitní kosmetický produkt, který ještě navíc dokáže velmi účinně působit na vaše psychické rozpoložení.

Bachovy květové esence

Bachovy květové esence

Popsaný stav je extrémní případ, aby byly dobře viditelné různé aspekty, pro indikaci květových esencí není potřeba ani žádoucí, aby byl takto vyhrocený, stačí lehký nádech dané emoce nebo postoje. Protože právě to může být tím blokem, který nám brání posunout se dál, ať už při fyzickém uzdravení nebo psychickém. Každý člověk je jiný a jedinečný a většina se vymyká jakékoliv kategorizaci. Je tedy dobré vzít v potaz naše individuální nastavení a v esencích najít obraz toho, co nás právě teď nejvíce tíží. V případě komplikovanějších a nejasných nálad či rozpoložení zkusme v duchu zkomibinovat vybrané esence do komplexního obrazu, podle kterého budeme schopni lépe vyhodnotit, jestli jsme vybrali správně.

Seznam Bachových esencí

Agrimony

Řepík lékařský

Ukrývání problémů za usměvavý obličej. Vhodný pro lidi, kteří se snaží přijímat věci pozitivně, ale za jejich veselou myslí je často skrytý strach nebo úzkost, který se snaží tajit i sami před sebou. Mají rádi společnost, snaží se vyhýbat samotě.

Dítě - vypadá stále v pohodě, nedává najevo negativní emoce, “hodný chlapeček/holčička”.

Aspen

Topol osika

Strachy a obavy z neznámých příčin. Člověk propadá zdánlivě nevysvětlitelným náhlým návalům strachu nebo úzkosti, aniž by k tomu byla reálná příčina. Vhodný i při probuzení ze zlého snu.

Dítě - nervozita, nevysvětlitelné obavy, neví, proč a čeho se bojí.

Beech

Buk lesní

Kritika a netolerantnost vůči druhým. Člověk nemající žádné pochopení pro nedostatky druhých, se sklony k arogantnímu a povýšenému jednání.

Dítě - sobecké, netolerantní k ostatním.

Centaury

Zeměžluč lékařská

Slabá vůle a ovlivnitelnost. Neschopnost říkat “ne”. Nesmělý, plachý člověk se slabou vůlí a úzkostnou snahou dělat věci “správně”.

Dítě - nedokáže oponovat, je snadno ovlivnitelné.

Cerato

Rožec

Hledání rady a potvrzení u ostatních. Nedůvěra ve vlastní úsudek, nechává se vést radami ostatních, přestože mají dobrou vlastní intuici.

Dítě - nevěří si, hledá rady u druhých.

Cherry Plum

Slíva třešňová

Strach ze ztráty kontroly. Esence pro choleriky. Stavy “před výbuchem”. Člověk má pocit, že ztratí kontrolu nad svým jednáním, ať ze vzteku nebo ze zoufalství.

Dítě - výbuchy vzteku a hysterické scény.

Chestnut Bud

Poupě koňského kaštanu

Neschopnost poučit se z chyb. Opakování stejných chyb, člověku se opakují stejné nepříjemné situace, stejní lidé, esence při chronicky se opakujících nemocech.

Dítě - opakuje stále stejné chyby.

Chicory

Čekanka obecná

Přivlastňování, přehnaná ochrana. Snaha o dominanci nad ostatními prostřednictvím péče a starostí o ně. Neustálá snaha o pozornost. Za svoji péči očekávají vděk a protislužbu.

Dítě - vyžaduje neustálou pozornost, snaží se s okolím manipulovat, citové vydírání.

Clematis

Bílá lesní réva

Zasněnost, nedosatečný zájem o přítomnost. Duševně nepřítomný člověk upřednostňující samotu, žije ve vlastním světě, ale není skutečně šťastný. Nedostatek aktivity.

Dítě - zasněné, nepřítomné, má svůj svět nebo imaginární přátele.

Crab Apple

Plané jablko

Pocity méněcennosti, pocit nečistoty. Pro člověka, který cítí pocit vnitřní nebo vnější nečistoty. Velmi vhodná při ekzémech a vyrážkách. Možno používat i zevně nebo přidat do pleťové kosmetiky.

Dítě - stydí se za to, jak vypadá, nízké sebevědomí.

Elm

Jilm

Přetíženost zodpovědností. Člověk, který je jinak velmi výkonný a schopný, ztrácí víru ve svoje schopnosti. Často důsledek pracovního přetížení.

Dítě - unavené, bere na sebe příliš zodpovědnosti.

Gentian

Hořec nahořklý

Sklíčenost, poraženost. Ztráta odvahy při sebemenší komplikaci a často i bez zjevné příčiny, snadno ztratí důvěru v příznivý vývoj.

Dítě - často zklamané, náladové.

Gorse

Hlodaš evropský

Beznaděj, zoufalství. Rezignace. Člověk má pocit, že situace je bezvýchodná a neexistuje naděje na řešení problému. Věří, že nemá cenu bojovat s osudem.

Dítě - rezignované, zklamané.

Heather

Vřes obecný

Soustředění se na sebe, upovídanost. Neustálé vyžadování pozornosti, ignorování potřeb ostatních lidí. Rychlá mluva, nerespektování osobního prostoru druhých. Neschopnost být sám.

Dítě - upovídané, skáče do řeči, musí být středem pozornosti.

Holly

Cesmína ostrolistá

Závist, žárlivost, pocity nenávisti. Vnitřní nejistota vede k zatrpklosti, negativitě a závisti, neschopni otevřít se lásce.

Dítě - žárlivost.

Honeysuckle

Zimolez kozí list

Uvězněn v minulosti. Nostalgie, ulpívání v minulosti, neschopnost překonat nebo opustit a jít dál. Prožívají minulá traumata stále znovu a znovu ve vzpomínkách nebo rozhovorech.

Dítě - stesk po domově nebo blízkých.

Hornbeam

Habr obecný

Pocit “pondělního rána”. Duševní vyčerpání, apatie. Prokrastinace. Nedostatek nadšení a energie, pocit, že nemůžou zvládnou denní úkoly.

Dítě - pomalé v plnění úkolů, do ničeho se mu nechce.

Impatiens

Netýkavka žlázonosná

Netrpělivost. Snadné podráždění. Frustrace pomalejšími jedinci, jsou nezávislí, nesnáší ztrácení času, dokončují věty za ostatní. Krátkodobé výbuchy temperamentu.

Dítě - netrpělivé, roztěkané.

Larch

Modřín opadavý

Nedostatek sebedůvěry. Dominující pocit méněcennosti, strach cokoliv uskutečnit, popírání vlastních schopností ze strachu ze selhání. Chybějící sebedůvěra u zkoušek nebo pohovorech i přes vhodné předpoklady.

Dítě - bojí se, že zklame, nedůvěra ve vlastní schopnosti.

Mimulus

Kejklířka skvrnitá

Fobie, strach ze známých věcí. Strachy, které je možné konkrétně identifikovat - nehody, smrt, zvířata, změna, jiní lidé. Uzavřenost, často zamlklost nebo koktání.

Dítě - strach z konkrétních věcí.

Mustard

Horčice polní

Hluboká melancholie bez konkrétní příčiny. Nenadálé stavy deprese a hlubokého smutku bez zjevného důvodu. Objevuje se a mizí. Smutek prostupuje celou osobnost, ničí radost ze života.

Dítě - melancholické, náhlé záchvaty smutku, z ničeho nic se rozpláče.

Oak

Dub letní

Bojuje dál i přes vyčerpání. Za normálních okolností velmi silný a statečný člověk, kterého ale síla opouští, cítí se vyčerpaný, ale své pocty ignoruje a pokračuje dál stejným tempem. Neschopnost odpočívat, ignorují vlastní potřeby, přehnaný pocit zodpovědnosti.

Dítě - příliš velký pocit zodpovědnosti na svůj věk.

Olive

Oliva

Nedostatek energie. Fysické i psychické vyhoření, trvalé a dlouhodobé vyčerpání osobními problémy, nemocí, prací nebo péčí o jiného člověka. Vyčerpán až k slzám. Nic už ho netěší, dříve oblíbené aktivity jsou přítěží. Vynikající pro maminky na mateřské v obdobích, kdy děti nespí.

Dítě - chybí mu energie, je unavené po nemoci.

Pine

Borovice lesní

Výčitky, pocity viny. Obviňují se za chyby ostatních a za vše, co nejde, jak by mělo. Komplex viny a permanentní pocit studu, stále se za vše omlouvají. Mají pocit, že si své těžkosti zaslouží.

Dítě - pořád se za vše obviňuje, cítí se vinno za rozchod rodičů.

Červený kaštan

Strach a přílišná péče o druhé. Přehnané obavy o blízké lidi. Nervozita a starost o problémy ostatních. Ideální esence pro hyperprotektivní matky.

Dítě - obavy o blízké lidi.

Rock Rose

Devaterník penízkovitý

Hluboké, obrovské strachy. Náhlé a hluboké otřesy jako při nehodách, přírodních katastrofách nebo nočních můrách.

Dítě - následky velkého strachu, otřesené.

Rock Water

Voda z léčivých pramenů

Nepružnost, sebezapření. Velké požadavky na sebe a potlačování vlastních vitálních potřeb. Přehnaná svědomitost, železná disciplína, pečlivé následování doporučení, cvičebních programů, diet, léčebných procedur… Velká obětavost a následná frustrace.

Dítě - nespokojené se svými výkony, příliš ambiciózní.

Scleranthus

Chmerek roční

Nejistota, nerozhodnost. Chybí vnitřní rovnováha. V řeči často skáčou od tématu k téma, kolísavá nálada, často mezi dvěma extrémy, nedokáží si vybrat mezi dvěma věcmi. Vede k nespolehlivosti a plýtvání časem.

Dítě - nedokáže se rozhodovat mezi více věcmi.

Star of Bethlehem

Snědek okoličnatý

Následky šoků. Při duševním nebo fyzickém traumatu. Následky otřesů a nešťastných událostí. Vhodný jak pro okamžité, tak opožděné následky i s odtupem několika let.

Dítě - nezpracované trauma (i po porodu).

Sweet Chestnut

Jedlý kaštan

Extrémní vnitřní duševní útrapy. Pocit dosažení skutečného dna, hluboký smutek, pocit izolace. Bez sebevražedných myšlenek, ale totální ztráta naděje. Absence jakékoliv světlé myšlenky, budoucnost se jeví naprosto beznadějná.

Dítě - velké zoufalství, například při ztrátě kamaráda nebo člena rodiny nebo zvířete.

Sporýš lékařský

Přílišné nadšení. Fixní principy a představy, které považují za naprosto a bez výjimky správné. Přehnaná snaha v jakékoliv činnosti, která vede až k vyčerpání. Silná vůle a smysl pro spravedlnost.

Dítě - dělá několik věcí naráz, přehnaně nadšené.

Vinná réva

Silná dominance, nepružnost. Přílišná snaha o kontrolu nad ostatními. Ctižádost a značné nadání, které jsou využívány k ovládání ostatních. Nedbají přání a názorů druhých, vědí sami všechno lépe. Vyžadují poslušnost. Diktátorské sklony.

Dítě - malý tyran, panovačné a dominantní.

Walnut

Vlašský ořech

Ochrana před změnami a vnějšími vlivy. Esence pro období životních změn - stěhování, těhotenství, rozvod, změna zaměstnání… Snaha pohnout se vpřed je komplikována vnějšími vlivy.

Dítě - esence pomáhá při životních změnách - růst zubů, nástup do školky, stěhování…

Water Violet

Žebratka bahenní

Hrdost, pocit nadřazenosti. Klidný schopný člověk, který o svých schopnostech ví a cítí se proto nadřazen ostatním. Nevnucuje jim své názory, ale často budí dojem pyšného. Působí chladně a distancovaně. Těžko se někomu druhému otevřou. Nedávají své pocity najevo.

Dítě - uzavírá se před svým okolím, ale nepůsobí smutně.

White Chestnut

Bílý kaštan

Nechtěné myšlenky, samomluva. Opakované vnitřní rozhovory, neodbytné myšlenky nebo přehrávání si minulých situací. Vnitřní neklid, neschopnost usnout kvůli víření myšlenek v hlavě. Duševní roztěkanost.

Dítě - neustále ho trápí nepříjemné myšlenky.

Wild Oat

Sveřep větevnatý

Nejistota ohledně správného životního úkolu. Nejasnost, jakým směrem se vydat, životní křižovatka. Nedokáží v sobě objevit to správné nadšení pro věc, když něco začnou, rychle je to znudí. Jsou si vědomi, že jim život utíká pod rukama a jsou z toho frustrovaní.

Dítě - neví, co chce, pořád nespokojené.

Wild Rose

Planá šípková růže

Rezignace, apatie. Apatie, absence snahy o změnu podmínek. Vše nepříjemné akceptují jako něco předem dané. Neprůbojní a bez ambicí.

Dítě - bez zájmu, znuděné.

Willow

Žlutá vrba

Zatrpklost. Pocit oběti a nespravedlnosti. Závist ve vztahu k ostatním. V podstatě nechtějí, aby se věci zlepšili a už vůbec, že by to na nich mohlo záviset. Uspokojuje je pocit bezmoci, který posiluje jejich zatrpklost a pocit, že byli o něco ukráceni.

Dítě - obviňuje ostatní ze své situace, zatrpklé.