Péče o pokožku v těhotenství

V těhotenství se pokožka mění vlivem hormonálních změn. Někomu se pleť změní k lepšímu, někomu se nezmění a u někoho se můžou objevit problémy, které dosud neznal. Každá těhotná by tak měla přizpůsobit péči o svou pokožku jejím momentálním potřebám.

Vlivem hormonů se může suchá pleť ze dne na den změnit na mastnou a problematickou. Nebo naopak akné a pupínky mizí, většinou ty, které mají hormonální původ, a majitelky problematické pleti se najednou můžou radovat z dokonalé zdravím zářící pokožky. Neexistuje univerzální rada, jak změnit svou péči o pleť, pokud otěhotníte. Ke každému problému s pokožkou je nutno přistupovat individuálně.

Péče o pokožku v těhotenství

Všeobecně platí:

  • pokud vám vaše péče o pleť stále vyhovuje, tak na ní není třeba nic měnit
  • v těhotenství může být pokožka citlivější, proto volte jemnější konzistence, nejlépe bez parfemace a esenciálních olejů
  • kůže dokáže absorbovat velké množství látek, volte tedy spíše produkty s čistým přírodním složením
  • pravidelná péče o pleť se vyplatí i v těhotenství
Santaverde Aloe vera gel pur, bez parfemace 100 ml

Santaverde Aloe vera gel pur, bez parfemace 100 ml

Lehký krém s obsahem Aloe vera šťávy je vhodný pro péči o pleť i pokožku celého těla. Aloe vera hydratuje, podporuje regeneraci a zároveň pomáhá zklidňovat podrážděnou pokožku.

Coslys Čistící pěna pro suchou a citlivou pleť 150 ml

Coslys Čistící pěna pro suchou a citlivou pleť 150 ml

Čistící pěna je určená pro suchou a citlivou pokožku. Šetrně odstraňuje nečistoty, bez zbytečného vysušování. Obsahuje bylinné výtažky a Aloe vera, které pečují a ošetřují podrážděnou pokožku.

Saloos Olejový extrakt rakytníkový, bio 50 ml

Saloos Olejový extrakt rakytníkový, bio 50 ml

Olej s rakytníkovým extraktem je vhodný pro péči o suchou i citlivou pokožku, stejně tak i problematickou pleť s akné. Dodává vitaminy, regeneruje a oživuje, zvyšuje pružnost kůže.

Péče proti strijím

S tím, jak postupně roste bříško s miminkem, se můžete setkat se dvěma problémy. Pokožka se natahuje a roztahuje a můžou se tvořit strije. Navíc roztažená pokožka často svědí a není to příliš příjemné. Od obou problémů vám pomůžou masážní oleje nebo másla, která pokožku zklidní a také vyživí. Zvýší její elasticitu, pomůžou předejít vzniku strijí a navíc pokožku zklidní a zjemní.

Strije jsou drobné pajizévky, které vznikají popraskáním napínané pokožky. Strije jsou trvanlivým poškozením pokožky, a pokud už je jednou máte, tak se jich nezbavíte. O to důležitější je důkladná starost o pokožku během těhotenství a prevence vzniku strijí. Jejich vzniku můžete zabránit promašťováním pokožky. Dobré je začít už v prvním trimestru a dvakrát denně si důkladně namazat problematická místa, jako je bříško, boky, stehna nebo prsa. Je nutné ovšem říct, že strije a elasticita pokožky jsou dědičnou záležitostí, a vzniku strijí tak nejde naprosto 100% předejít.

Nejlepší je se o pokožku starat masážním olejem, který se snadno používá, navíc pokožku opravdu promastí. Používat můžete speciální směsi rostlinných a éterických olejů, které jsou určené těhotným ženám. Nebo zkuste obyčejný jednodruhový rostlinný olej, skvělý jen například mandlový nebo obyčejný olivový. Velmi dobrou službu vám prokáží i kakaové nebo bambucké máslo.

Saloos Masážní olej antistri 50 ml

Saloos Masážní olej antistri 50 ml

Masážní olej obsahuje mandlový olej, který zklidňuje podrážděnou pokožku, a makadamiový olej, který vyživuje a pečuje. Speciální mix rostlinných olejů zvyšuje pružnost kůže a chrání proti vzniku strijí.

Saloos Olej těhotenský pěstící 50 ml

Saloos Olej těhotenský pěstící 50 ml

Mix rostlinných pečujících olejů má hutnou a výživnou konzistenci. Pravidelné užívání zvyšuje pružnost a elasticitu pokožky, bojuje proti vzniku strijí a podporuje regeneraci kůže.

Weleda Těhotenský pěstící olej 100 ml

Weleda Těhotenský pěstící olej 100 ml

Mandlový, sezamový a olej z pšeničných klíčků je jemná a šetrná kombinace rostlinných olejů, které zvyšují pružnost kůže a chrání ji před vznikem strijí. Oleje regenerují, vyživují a pečují.

DIY: masážní olej proti strijím

Jednoduchý a jemný: 1 díl olivového smíchejte s 1 dílem mandlového oleje. Směs pořádně protřepejte před každým použitím. Mandlový olej je jemný a uklidňuje podrážděnou pokožku. Olivový olej zvyšuje pružnost pokožky a pomáhá předcházet vzniku strijí.

Výživný: 1 díl avokádového smíchejte s 1 dílem oleje z pšeničných klíčků. Tento mix je opravdu výživný a hutný, je vhodný spíše pro suchou pokožku, která potřebuje nadstandardní péči. Oleje působí proti svědění a uklidňují pokožku. Mají velmi hutnou konzistenci, pokud ji chcete odlehčit, tak přidejte i jeden díl hroznového nebo jiného lehčího oleje.

Máslový: 1 díl kakaového másla smíchejte s 1 dílem kokosového oleje a 2 díly šípkového oleje. Kakaové máslo nechte rozpustit ve vodní lázni, přidejte kokosový a šípkový olej. Nechte ztuhnout. Výsledný mix je máslově hutný a mastný, vhodný jako luxusní péče. Pro jemnější konzistenci nahraďte kakaové máslo bambuckým.

Tip na závěr: Do jakékoliv masážní olejové směsi můžete vždy přidat libovolný oblíbený éterický olej pro aromaterapeutický zážitek při péči o pokožku.

Purity Vision Kokosový olej bez vůně BIO 400 ml

Purity Vision Kokosový olej bez vůně BIO 400 ml

Kokosový olej využijete pro zvýšení pružnosti pokožky a ochrany před vznikem strijí. Ale nejen to. Je vhodný i pro péči o vlasy nebo pokožku celého těla. Snadno se roztírá a rychle se vsakuje.

Saloos Avokádový olej, bio 125 ml

Saloos Avokádový olej, bio 125 ml

Avokádový olej má hutnou mastnou konzistenci a tmavou barvu. Je vhodný pro péči o suchou, citlivou a namáhanou náročnou pokožku, avokádový olej vyživuje, zjemňuje a regeneruje.

Sportique Bio bambucké máslo Med 75 ml

Sportique Bio bambucké máslo Med 75 ml

Bambucké máslo promašťuje pokožku a zvyšuje její elasticitu a pružnost. Je vhodné pro péči o pleť i pokožku celého těla. Zvláčňuje kůži, chrání ji, posiluje a zvyšuje přirozenou schopnost regenerace.

Předporodní masáž hráze

Masáž hráze je technika, která zlepšuje pružnost a elasticitu pokožky hráze, a předchází tak případnému natržení nebo nastřihnutí hráze během porodu. S masáží se doporučuje začít zhruba měsíc a půl před očekávaným porodem. Hráz masírujte jednou denně zhruba pět minut. Masáž je nutné provádět pravidelně.

Masáž provádějte nejdříve jedním a později až třemi prsty. Jemně roztahujte poševní vchod a tlačte na oblast perinea, pokračujte mírným napínáním pochvy a zvyšováním tlaku na perineální oblast. Masáž uvolňuje svaly a podporuje pružnost pokožky. Masáž můžete provádět s masážním olejem, nebo vyzkoušejte speciální směs olejů pro masáž hráze. Oleje zvláčňují pokožku a zvyšují její elasticitu.

Péče o pokožku v těhotenství
Saloos Olej na masáž hráze 50 ml

Saloos Olej na masáž hráze 50 ml

Mix sezamového, slunečnicového, olivového a mandlového oleje spolu s éterickými oleji podporuje pružnost pokožky a předchází porušení hráze během porodu. Olej je uvolňující a vhodný na masáž.

Weleda Olej na masáž hráze 50 ml

Weleda Olej na masáž hráze 50 ml

Olej je nejen vhodný pro masáž hráze, ale také poskytuje aromaterapeutické uvolnění a uklidnění. Éterické oleje damašské růže a šalvěje muškátové působí relaxačně a navozují klidnou náladu.

Nobilis Tilia Masážní olej na hráz, Labael 20 ml

Nobilis Tilia Masážní olej na hráz, Labael 20 ml

Speciální směs přírodních látek nejen pečuje o pokožku a zvyšuje její pružnost a elasticitu, ale také pomáhá harmonizovat hladinu ženských hormonů. Jemná vůně esenciálních olejů uvolňuje a uklidňuje.