Škodlivé látky v kosmetice

Deriváty ropy

Z ropy se vyrábí nejen pohonné hmoty. V dnešní ekonomice se ropa využívá při výrobě plastů a umělých hmot, můžete ji najít v hračkách nebo v oblečení, z ropy se dokonce vyrábí léky. Ropa a její deriváty se také využívají pro výrobu kosmetiky.

Parabeny

Parabeny a jejich soli se používají při konzervaci velké většiny kosmetických produktů, a i když nemají tu nejlepší pověst, tak jsou považovány většinou za bezpečné a zdravotně nezávadné. Jsou používány už celá desetiletí, existuje plná řada studií i o dlouhodobých účincích parabenů na lidské zdraví a jsou považovány za bezpečné konzervanty vhodné pro běžné užívání.

PEGy

PEG je chemická látka, jedná se o sloučeniny PolyEthylenGlykolu. Ve složení ji poznáte podle předpony PEG. Hlavní funkcí PEGů je zajistit příjemnou konzistenci výrobků. Stabilizují konzistenci a v kontaktu s vodou emulgují, díky PEGům je možné například olej napěnit a smýt z pokožky bez jakéhokoliv zanechaného filmu na kůži.

Silikony

Silikony je souhrnný název pro polymery, které mají jedinečné chemické a fyzické vlastnosti, díky kterým mají vyhlazující účinky, zjednodušují aplikaci a zlepšují roztíratelnost produktů. Je mnoho druhů silikonů mezi nejznámější patří například dimethicone nebo cyclomethicone, silikon ve složení poznáte podle koncovek -cone, -thicone, -thiconol, -siloxane nebo -silane.

Sulfáty

Sulfáty neboli průmyslová pěnidla jsou látky, které vytváří s vodou bohatou pěnu. Sulfáty můžete najít v jaru a dalších úklidových prostředcích, ale také v kosmetice, v čistících gelech, ve sprchových gelech, v mýdlech, šamponech, v pěně do koupele nebo v zubních pastách.