Jak na mastnou pleť
Mastná pokožka se sklony k nedokonalostem není výsadou jen mladých lidí, na akné a mastící se pleť trpí čím dál tím více lidí i po třicítce. Na kvalitu a stav naší pleti má vyjma věku totiž vliv mnoho faktorů, mimo jiné stravovací návyky, životní styl, léky, které užíváme (obzvláště ty hormonální), pleťová kosmetika,... Proto se vám klidně může stát, že inkoust na občance máte už vybledlý, ale pupínky na obličeji vypadají až podezřele čerstvě.
Jako všechny typy pleti, i ta mastná má svoje specifické požadavky a zdá se být na péči celkem náročná. Obzvlášť na důslednou pravidelnou péči. V první řadě je třeba mastnou pokožku vydezinfikovat a zahájit léčbu nedokonalostí, také šetrně odmastit a zamezit nadměrné produkci kožního mazu. Společně s vhodně zvolenou kosmetikou je dobré zařadit i potravinové doplňky, které naše snažení podpoří ‘zevnitř’, případně poupravit celý jídelníček.
Máte mastnou pleť?
Mnoho lidí se domnívá, že jejich pleť je mastná a tak na ni aplikují celkem drasticky vysušující pleťové produkty. Jste si ale doopravdy jisti, že je vaše pokožka mastná? Zkuste si malý test: Obličej opláchněte čistou vlažnou vodou, osušte jej a neaplikujte žádný krém. Zhruba po hodině přiložte na střed obličeje papírový kapesníček. Je mastný a k obličeji se doslova přilepil? Pak je vaše pleť opravdu mastná, v opačném případě jste spíše majiteli smíšené či normální pokožky, jen svou pleť nadměrně vysušujete a dráždíte nevhodnými produkty.
- Termín "mastná pleť" se neřídí věkem, můžete ji mít v patnácti stejně tak jako v pětadvaceti.
- Jasným poznávacím znamením je nadměrně se mastící pokožka se zvýšenou tvorbou nedokonalostí.
- Pokožka je začervenalá, nemá jednotnou barvu a nevypadá dvakrát zdravě.
- V oblasti kolem nosu a na tvářích zlobí černé tečky, popřípadě rozšířené póry zanesené kožním mazem.
- Pokud jste ženského pohlaví a trápí vás pupínky kolem koutků rtů, vězte, že nutně nemusíte mít mastnou pokožku. U žen jsou nedokonalosti v této oblasti způsobené z valné většiny hormony, jejichž hladina se v průběhu menstruačního cyklu mění.
Mastnou pleť hlavně nepřesušte!
Pro mytí a odlíčení mastné pleti se nejčastěji vyrábějí mycí gely, které jsou sice fajn, ale ve většině případů pleť prostě přesuší. Pokožka ‘vrže’, je suchá a pne. Zdálo by se, že v případě mastné pleti je to ideální stav, ale opak je pravdou. Čím více pokožku přesušíte, tím více podráždíte mazové žlázky a podpoříte nadměrnou produkci mastnoty. Takže čím více a agresivněji budete mýt, tím bude pokožka mastnější a problematičtější. Rozhodně se tak neřiďte návody na obalech mycích gelů, které mnohdy radí produkt používat ráno i večer. Snadno by se vám mohlo stát, že pokožka by se loupala, na tvářích byla dehydratovaná a zároveň mastný nos a čelo byly posety pupínky.
Odličovací produkt vybírejte obezřetně:
- Rozhodně se vyhněte syntetickým pěnidlům a vysokému množství alkoholu, které pleť odmastí až příliš dokonale.
- Nevyhovuje vám gel a příliš vás vysušuje? Sáhněte po jemnější pěně! To, že je na etiketě gelu napsáno "mastná pleť" neplatí paušálně a vždy pro všechny.
- Příliš nevyhledávejte produkty s vysokým obsahem glycerinu. Ten pleť sice krásně zjemní a z krátkodobého hlediska ji i hydratuje, avšak tuto hydrataci ‘vytahuje’ ze spodních vrstev pokožky. Po několika měsících každodenního použití by z vás mohly být opupínkované sušenky.
- Čím více antibakteriálních a hojivých bylinných výtažků v produktu je, tím lépe. Hledejte třeba šalvěj, rozmarýn, tea tree, neem, levanduli, zelený jíl,...
- Jestliže vám nevyhovuje gel ani mýdlo a pěna, sáhněte po nemastném hydrofilním oleji.
Mádara Čistící pěna 150 ml
Jemná čistící pěna odstraní nejenom kožní maz a nečistoty, ale také si poradí s líčidly i očním make-upem. Krémová textura pokožku lehce myje a zároveň zklidňuje, růžová květová voda a měsíček harmonizují barevný tón pleti.
Mastic spa Čistící gel, Bio Eco 200 ml
Čistící gel s obsahem léčivé antibakteriální mastichy podpoří regeneraci problematické pokožky a zároveň ji spolehlivě vyčistí. Stabilizuje funkce mazových žláz, eliminuje výskyt akné a předchází jeho opětovnému vzniku.
Pro mastnou pleť je méně spíše více
U každé péče vždy platí, že by se nic nemělo přehánět, avšak v případě mastné pokožky je toto snad zlatým pravidlem. Pokožka sice potřebuje umýt, vydezinfikovat a zklidnit, ale to za pomoci minima produktů, které ji nebudou nadměrně dráždit, ucpávat a podněcovat tak výskyt dalších pupínků.
- Nejvhodnějším způsobem jak odlíčit mastnou pleť je na mokro. Záleží už jenom na vás, jestli si na pomoc vezmete jemný gel, třeba ten čistící od Santaverde, kostku čistícího mýdla od Mádary nebo třeba hydrofilní olej Saloos s tea tree či levandulí. Největší výhodou naposled zmiňovaného je fakt, že s ním kromě obličeje odlíčíte i oční make-up a ušetříte za další pleťový produkt.
- Pro dočištění, dezinfekci a hlavně stažení pleťových pórů je důležité tonikum. Mělo by obsahovat určité procentu alkoholu a hojivých bylinných extraktů, třeba tak jako čistící tonikum od Mádary s růžovou vodou či zmatňující tonikum Coslys využívající síly vilínu. Sáhnout můžete ale i po či květové nebo květinové vodě, vhodná je levandulová i heřmánková. Tonikum používejte alespoň jednou denně a to ráno, abyste docílili zatažení pórů a tím pádem i ochrany před nečistotami z vnějšího okolí.
- Mastná pleť nepotřebuje denní a noční krém, bohatě jí stačí jeden 24hodinový, třeba zrovna Faran se šťávou z Aloe vera nebo lehký krém Santaverde. Ty pokožce dopřejí potřebnou hydrataci a výživu, ale zbytečně ji nezatíží. Mastí se vám pleť opravdu hodně? Vypusťte večerní mazání a používejte krém jen ráno. Pokožka se sama stabilizuje a bude se mnohem méně mastit.
- Aby se pokožka dobře regenerovala, je vhodné tento proces podpořit peelingem. Někdo doporučuje každý den, někdo jednou týdně, pravda je zhruba tak někde mezi. Také hodně záleží na tom, po jakém typu peelingu sáhnete. Jestliže zvolíte ten mechanický, můžete jej použít jednou za dva až tři dny. Třeba jako scrub Argital se zeleným jílem nebo ajurvédský pleťový peeling Eliah Sahil. Pokud sáhnete po peelingu s ovocnými AHA kyselinami od Mádary, aplikujte jej zhruba jedenkrát týdně.
- A na konec nějaká ta extra péče v podobě masky. Pro mastnou pleť je přímo ideální zelený jíl, který na sebe šetrně naváže nečistoty a pleť nepodráždí. Můžete si koupit kilo sušeného jílu Argital a připravovat si z něj domácí masky, nebo si pořídit již hotovou jílovou masku s mátou Cattier. Čistící bahno obsahuje i detoxikační maska Mádara, která navíc lehce harmonizuje barevný tón pleti. Masku si podle stavu pleti dopřávejte dvakrát až třikrát týdně.
Mádara Čistící tonikum 200 ml
Čistící tonikum mastnou pokožku osvěží, vydezinfikuje, barevně sjednotí a podpoří její zdravý vzhled. Lehce stáhne póry, ochrání je před nečistotami a eliminuje tak riziko vzniku akné a jiných nedokonalostí.
Coslys Denní krém pro mastnou pleť 50 ml
Denní krém pokožku bohatě vyživuje, současně ji matuje a mírní činnost mazových žláz. Květová voda z vilínu viržinského společně s břečťanem a šalvějí chrání problematickou pokožku před vznikem zánětů.
Léčba mastné pleti zvenku i zevnitř
Abyste z péče o pleť vytěžili maximum, podpořte účinky kosmetiky vhodnými potravinovými doplňky. Nejlepší volbou jsou zelené potraviny, mezi které patří například mladý ječmen, mladá pšenice nebo sladkovodní řasa chlorella. Když to shrneme do jedné věty, všechny tyto potraviny působí protizánětlivě a podporují regeneraci pleti zevnitř. Chlorella je dokonce takovým přírodním antibiotikem, které dokáže pomoci i při závažnějších problémech s pokožkou. Nejenom, že působí proti zánětu jako takovému, ale také pročišťuje celý organismus, vyplavuje z něj nečistoty a tím velkou měrou přispívá ke zdraví pokožky. Mladý ječmen a mladá pšenice působí také protizánětlivě, zásobují tělo dostatkem vitaminů a minerálních látek, které aktivně zlepšují stav mastné aknózní pokožky.
Abyste ze zelených potravin vytěžili maximum ve svůj prospěch, je nejlepší je užívat ráno na lačný žaludek. 1- 2 lžičky sušeného prášku rozmíchejte ve vodě nebo ovocné šťávě a vypijte alespoň 10 minut před jídlem. Jestliže se bojíte, že vám to nebude šmakovat, zamíchejte vybranou zelenou potravinu do ovocného nebo zeleninového smoothie, ovesné nebo jiné snídaňové kaše či jogurtu.
Více asi budou vašemu oku lahodit šťávy, třeba ta z Aloe vera nebo březová. Obě dvě obsahují vysoký podíl vitaminů a aminokyselin, které podporují přirozené regenerační procesy pokožky a hojí záněty zevnitř. Detoxikují a pročišťují celý organismus, vyplavují z něj nečistoty a tak napomáhají zdravější čistší pleti bez akné. Navíc, šťávu z Aloe vera můžete užívat jak vnitřně tak zevně, při aplikaci na pokožku pleť viditelně zklidní, barevně sjednotí a zjemní. Vnitřní užití šťáv je stejné jako v případě zelených potravin: nejlépe ráno na lačno, aby tělo dokázalo vstřebat co nejvíce prospěšných látek.
Domácí kosmetika pro mastnou pleť
Pro mastnou pokožku si můžete vyrobit kosmetiku i ze surovin ve spíži, prospěje vám a podpoří regeneraci pleti. Jak už bylo zmíněno, pro mastnou pleť je vhodný zelený jíl. Je jasné, že ne každý ho doma ve spíži, ale majitelé mastné pleti by si kilo na domácí ‘vaření’ pořídit mohli. Z jílu lze totiž vyrobit mnoho variací pleťových masek, které skvěle zklidní a vyčistí. 3 polévkové lžíce jílu smíchejte s polovičním množstvím čisté či květové vody (růže, levandule) a vymíchejte do hutnější kašičky. Poté můžete podle libosti přidat:
- Pár kapek tea tree oleje ( s ním opravdu opatrně, maximálně 1- 2 kapky!), vhodný je také levandulový, rozmarýnový nebo šalvějový esenciální olej
- Lžíci neemového prášku. Ten má skvělé antibakteriální a antiseptické účinky. Podpoří regeneraci pokožky a výrazně zmírní její zarudnutí.
- Trochu hrubě namletých ovesných vloček, které mají taktéž mírné dezinfekční účinky. Kromě toho, pleti poskytnou lehký peeling.
- Lístky zeleného čaje podpoří regeneraci pokožky, zjemní ji a eliminují rozšíření zánětu.
Tvořit ale můžete opravdu jenom s tím, co máte ve spíži.
- Dvě lžíce najemno namletých ovesných vloček nasypte u uzavíratelné lahvičky a zalijte 100 mililitry čisté vlažné vody. Nechte odstát a vzniklý výluh používejte každý večer a/nebo ráno jako tonikum. Vločky působí antibakteriálně, mastnou pleť zjemní a vyrovnají její barevný tón.
- Jako tonikum poslouží i silný černý či zelený čaj. Stačí jej připravit podle návodu a nechat vychladnout. Pro umocnění protizánětlivých účinků můžete přidat pár hřebíčků, snítku rozmarýnu nebo některý z antibakteriálních esenciálních olejů (tea tree, levandule, grep).
- Ze 2 lžic najemno umletých vloček, půlky avokáda a 1 lžíce (nejlépe manuka) medu si připravíte skvělou zklidňující a zároveň hojivou masku. Jestliže je maska příliš hustá, nařeďte vychladlým zeleným čajem. Aplikujte na čistou pokožku a nechte působit alespoň 10 minut.
- Na rozšířené póry kolem nosu a černé tečky platí 2 lžičky čerstvě umletého pepře smíchané se 2 lžícemi bílého jogurtu. Naneste na problematické partie a nechte působit co nejdéle. Usazený kožní maz a nečistoty pak půjdou snadno vyčistit.
Nástroje Zdraví Mladý ječmen bio 80 g
Mladý ječmen podporuje díky vysokému obsahu vitaminů hojení problematické pleti, eliminuje zánětlivé stavy pokožky a zlepšuje přirozenou schopnost pleti se regenerovat. Ječmen pomáhá při vnitřním i vnějším užití.
Nástroje Zdraví Mladá pšenice bio 80 g
Díky vysokému podílu vitaminů řady B, aminokyselinám a flavonoidům podporuje regeneraci pokožky. Působí protizánětlivě, pleť čistí a mírní zánětlivé stavy. Stejně jako ječmen, lze použít vnitřně i zevně.