Jak na smíšenou pleť
Smíšená pokožka je kříženec mezi mastnou problematickou pletí a normální téměř bezproblémovou pokožkou, což zní na první pohled celkem sympaticky. Ale na ten druhý je to již horší. Jelikož se na tak málem prostoru, jako je obličej, vyskytují dva rozdílné typy pleti, které mají různé požadavky na péči, je ve výsledku péče o smíšenou pokožku docela fuška. Chce to dostatečně hydratovat a vyživovat, aby bylo postaráno o suché tváře, pokožka nešupinkovala a nebyla zarudlá. Zároveň je důležitá dezinfekce a čištění mastné problematické T-zóny. A teď babo raď, jak o smíšenou pokožku správně pečovat. Aby byla hydratovaná, ale neucpávala se. Aby byla vyčištěná, ale ne přesušená.
Smíšená pokožka, tedy problematická T- zóna a sušší tváře, se zdají být výsadou mladých lidí, kterým se konečně povedlo zbavit se přehnaně mastící se pokožky a akné. Diagnóza smíšená pokožka může ale sedět na mnohem starší ročníky. Ono vlastně když to vezmeme kolem a kolem, smíšená pleť nemusí být zas tak špatným výchozím materiálem. O pleť se sice musíte starat, ale to vlastně o všechny typy pleti, ale tato péče nemusí být natolik intenzivní a důsledná, třeba jako v případě mastné či suché pokožky. Smíšená pokožka se totiž o sebe dokáže do velké míry postarat sama, není tolik náchylná ke vzniku vrásek a známkám stárnutí, jako sušší typy pleti. Ve výsledku je tak smíšená pokožka vlastně výhra, aneb jak se říká: všechno špatné k něčemu dobré.
Máte smíšenou pleť?
- smíšenou pleť můžete mít v podstatě v jakémkoliv věku, nemusí vám být zrovna -náct
- smíšenou pokožku bezpečně poznáte podle mastné problematické T- zóny a sušších tváří
- pokožka kolem nosu je začervenalá, s rozšířenými zanesenými póry, černými tečkami a akné
- tváře jsou náchylné k podráždění, zarudnutí či svědění, pokožka v této oblasti občas šupinkuje a loupe se
- po umytí čistou vodou tváře lehce pnou a na dotek vržou, zatímco ostatní partie obličeje se zdají být v pořádku
Obzvlášť důležitá je hydratace
Smíšenou pleť vydatně hydratujte. Takhle jednoduše v jedné větě by se dala shrnout celá péče o smíšenou pleť a měli byste vystaráno. Ale ono to v praxi bohužel tak jednoduché není. Každá pokožka reaguje trochu jinak, snáší lépe nebo hůře doporučené produkty či reaguje přecitlivěle na jednotlivé složky péče. Ať už vaše smíšená pokožka reaguje jakkoliv, na tu hydrataci ale určitě nezapomínejte, je to opravdu nejdůležitější bod, pokud chcete pleť zklidnit, harmonizovat a omezit tvorbu nedokonalostí.
Na hydrataci si vzpomeňte již při výběru odličovacího produktu. Měl by být účinný, důkladný, ale přesto ne vysušující. Raději rovnou zapomeňte na pleťové gely, obzvlášť ty s agresivními tenzidy, a zvolte jemnější konzistenci. Ideální je pěna, krémový odličovač, mléko, balzám nebo hydrofilní olej. Tyto produkty jsou většinou na bázi rostlinných olejů odlíčí i voděodolný make-up a poradí si také s nečistotami usazenými v pórech. Obsažené oleje na sebe naváží přebytečný kožní maz a šetrně jej bez nežádoucího podráždění odvedou z pokožky pryč.
Stejně jako odličovač by mělo být jemné i tonikum. To můžete používat ráno i večer, podle potřeby můžete večerní použití vypustit a tonizovat jenom ráno. Tonikum by mělo mělo obsahovat dostatek antibakteriálních dezinfekčních látek, které jsou účinné a současně jemné. Skvělou volbou jsou éterické oleje z levandule, tea tree nebo vilínu. Bylinné složky společně s alkoholem mírně stáhnou pleťové póry a posílí tak pokožku před nečistotami z vnějšího okolí, ať už se jedná o prach, smog či líčidla.
Mádara Čistící pěna 150 ml
Jemná čistící pěna odstraní kožní maz a nečistoty, také si poradí s líčidly i očním make-upem. Krémová textura pokožku lehce myje a zároveň zklidňuje, růžová květová voda a měsíček harmonizují barevný tón pleti.
Saloos Hydrofilní odličovací olej lemon a tea tree 50 ml
Hydrofilní odličovací olej s obsahema ntibakteriálního tea tree využijete k odlíčení celého obličeje včetně očí. Olej je jemný, citlivé oční okolí nedráždí a navíc si poradí i s odolnými šminkami.
Hydratační krém pro smíšenou pleť
Většina lidí sází na pečující krém jako na produkt, který je dokáže zbavit všech trampot s pletí. Je to pravda ale jen z půlky. Pokud podceníte čistění a krém namažete jen tak na obličej, který jste si umyly maximálně vodou, nekouká z toho nic dobrého. Nečistoty nachytané za celý den udělají v kombinaci s krémem své. Pokud ale namažete odlíčený čistý obličej, to je jiná. Ale jaký krém? Pro smíšenou pokožku je ideální lehčí krém, který neucpe póry a nezatíží mastnější partie obličeje. Avšak to neznamená, že se musíte vyhýbat olejům či máslům, pokud budou v krému zastoupeny ve vhodném množství a formě, jsou i pro smíšenou pokožku prospěšné.
Třeba takový jojobový nebo konopný olej působí protizánětlivě a hojivě, podporují regeneraci a zamezují ucpávání pokožky, zatímco bambucké nebo kakaové máslo hydratuje a zjemňuje. A navíc díky novým technologiím si můžete užít účinky hutných másel a výživných olejů, aniž by vám pokožku umastily nebo ucpaly. Takže ve složení ideálního pleťového krému určitě hledejte některý výživný olej, máslo, pak jsou také dobré šťávy, třeba šťáva z Aloe vera a naše staré známé hojivé výtažky, květové vody nebo éterické oleje. Levandule, neem, tea tree, vilín, zelený jíl,... Nutně si nemusíte pořizovat denní a noční krém, vyberte si buď 24hodinový nebo prostě sáhněte po tom, který má vhodnější konzistenci a mažte se s ním ráno i večer.
Coslys Denní krém pro normální a smíšenou pleť 50 ml
Lehký nemastný a přesto hydratační krém smíšenou pleť vyživuje a uzamyká v ní vlhkost, přesto pleť matuje a hojí drobné nedokonalosti. Extrakty z tužebníku podporují regeneraci pleti.
Mádara Hluboce hydratující fluid 50 ml
Fluid s vysokým podílem růžové vody a olejů se do pleti doslova vpije a zanechá ji krásně vláčnou na dotek. Přesto neucpává, pokožku hojí a sjednocuje barevné rozdíly. Lehké složení se okamžitě vstřebá a je vhodné pod make-up.
Příliš se mastí? Vynechejte večerní mazání!
Můžete mít jasnou smíšenou pleť, řídit se těmi nejlepšími radami a stejně to vaší pokožce nemusí vyhovovat. Proč? Potřeby každé smíšené pokožky jsou silně individuální, jedné vyhovuje tohle a druhou to může přímo odrovnat a obsypat pupínky. Proto se doslovně neřiďte vším, co se kde na internetu píše a spoléhejte se na své zkušenosti a dobrý úsudek. Pokožka se začala ucpávat? Zvolím lehčí krém. Budu více čistit jílovými maskami. Pleť se nadměrně mastí a už nevíte, co s tím? Vynechte večerní mazání!
Na první podhled to zní sice zvláštně, ale je to tak. Pokud pokožku jenom vyčistíte a dále ji zanecháte jejímu osudu, pleť si ‘najede’ na svůj vlastní regenerační program a po pár dnech s radostí zjistíte, že ráno už nemáte mastný obličej, jako byste se zrovna namazali opalovacím olejem. Je to jednoduché, opravdu stačí lehce ale účinně odlíčit a vyčistit a pak v případě potřeby i tonizovat. Tonizace už záleží na konkrétních požadavcích vaší pokožky. Jestli vůbec tonizovat budete či ne. Jestli zvolíte tonikum s obsahem alkoholu, jako je třeba Vyrovnávací tonikum od Mádary, nebo sáhnete jenom po jemné květové vodě z levandule nebo růže, která je zcela bez obsahu alkoholu. Každá pokožka je jiná, naslouchejte jí a také nezapomínejte, že v péči je méně kolikrát více.
Peeling každý den?
Peeling podporuje zdravý vzhled pokožky a nastartuje regenerační procesy. To platí jak u smíšené pleti, tak u všech jiných typů pokožky. Ale s tím přichází zásadní otázka, a to jak často peelingovat? Někdo říká maximálně jednou týdně, někdo peelinguje denně. Je to jako v předchozím bodě: každému vyhovuje něco jiného. Je ale jasné, že čím více peelingu si dopřejete, tím zdravější, pružnější, čistší a také hezčí pleť budete mít. Smíšená pokožka totiž má mnohdy tendence hůře se hojit, obzvlášť na sušších tvářích, vznikají pigmentové skvrny a nepěkné fialové flíčky po pupíncích. A těmto nepříjemnostem dokáže peeling spolehlivě předejít.
Ale není peeling jako peeling. Pokud není vaše smíšená pokožka vyloženě citlivá, klasický mechanický peeling si můžete dopřávat opravdu denně. A záleží jenom na vás, jestli jej budete používat ráno nebo večer. Všeobecně se sice doporučuje peeling aplikovat ráno, aby odstranil odumřelé částečky pokožky a odhalil novou zregenerovanou pleť, která se vytvořila přes noc, ale pokud vám bude spíše vyhovovat večerní peeling, tak proč ne.
Kapitola sama pro sebe jsou enzymatické peelingy, které jsou vhodné k aplikaci jednou maximálně dvakrát týdně, jedno, jak moc citlivá vaše pokožka je. Obsažené ovocné kyseliny doslova vyžerou nečistoty na povrchu pokožky a zároveň dokáží ‘vytáhnout’ i nečistoty uložené v hlubších vrstvách pleti. Enzymatický peeling je doslova pokladem pro smíšenou pokožku, neboť viditelně sjednocuje její nerovnoměrný barevný tón a podporuje regeneraci nejrůznějších flíčků a ranek po akné.
Mádara Rozjasňující peelingová maska s AHA kyselinami 60 ml
Peelingová maska s AHA kyselinami je vhodná i pro citlivější pokožku. Lehce odstraňuje suché pleťové buňky i nečistoty usazené hlouběji v pokožce aniž by pleť podráždila. Zanechává pokožku sametově jemnou a zdravou na pohled.
Eliah Sahil Ájurvédský pleťový peeling a maska 100 g
Ájurvédskou peelingovou masku si umícháte doma sami a podle potřeby do ní můžete přidat květovou vodu nebo pár kapek esenciálního oleje. Pokožku vyčistí do hloubky, odstraní černé tečky a zároveň zanechá pokožku jemnou na dotek.
Domácí kosmetika pro smíšenou pleť
Vyčistěte a odličte! Jednoduchý, levný a přitom účinný odličovač si můžete vytvořit z rostlinného oleje a pár kapek éteráku. Pro smíšenou pleť je ideální jojobový nebo konopný olej doplněný o dvě až tři kapky éteráku z tea tree, levandule, rozmarýnu, grepu, bazalky, hřebíčku,... Takto si můžete pokaždé vytvořit jinak voňavý odličovač s účinky podle aktuálního stavu pleti.
Tonizujte! Pokud chcete jemné a přesto účinné tonikum bez alkoholu, můžete si uvařit silný zelený či černý čaj a přidat do něj pár kapiček protizánětlivého éteráku. Stejně tak dobře poslouží i odvar z hřebíčku, sušené levandule, řebříčku, kopřivy, nebo máty. Bylinky můžete kombinovat a odvar doplnit vhodným éterickým olejem.
Peelingujte! Třtinový či klasický nebělený cukr smíchejte s trochou jojobového nebo konopného oleje a vytvořte požadovanou konzistenci. Přidat také můžete trochu zeleného jílu, sušených čajových lístků nebo rýžový prášek a zase ty obligátní éteráky. Pravidelná masáž pokožku prokrví, zjemní a viditelně vylepší její vzhled.
Čistěte do hloubky! Zhruba dvakrát do týdne si dopřejte masku ze zeleného jílu. Nejlepší je mít doma sušený jíl a podle potřeby jej míchat a připravovat. K jílu přidejte květovou vodu z růže nebo levandule a pak pokračujte podle fantazie. Pár kapek čerstvé citronové šťávy, čajové lístky, éterický olej či klasický rostlinný olej. Aplikujte na vlhkou pokožku a nenechte úplně zaschnout. Smývejte krouživými pohyby kosmetickou houbičkou, takže využijete i peelingových benefitů masky.