Pleťové masky: péče, co se vyplatí
Chcete-li mít opravdu zdravou a krásnou pokožku, vyplatí se o ni intenzivně pečovat. A mezi tuto extra péči by rozhodně měly patřit i pleťové masky dle vašeho typu pleti. Maska ale není jenom péčí, která pokožku vyčistí, zjemní, vyživí či barevně sjednotí, ale také příležitostí ke chvilce relaxace a odpočinku.
Masku byste si totiž na obličej neměly plácnout jen tak, chce to pleť minimálně odlíčit, v lepším případě ještě napařit horkou vodou. To můžete provádět s miskou a ručníkem na hlavě, ale mnohem pohodlnější je to ve vaně s voňavými bublinkami nebo šumivou koulí. Tento relax prospěje nejenom pokožce, která se krásně uvolní a nasaje prospěšné látky, ale také vám a vaší mysli, bezvadně si odpočinete a příjemně se naladíte. A pozitivní stav mysli má také na vzhled a kvalitu pleti velký vliv.
Proč používat pleťové masky?
- maska o pokožku intenzivně pečuje a kompenzuje její nedostatky a problémy
- ať už máte jakýkoliv typ pleti, maska zanechá pokožku jemnou, pružnou a zdravěji vypadající
- pleť získá ucelenější barevný tón
- pečlivá extra péče ochrání pokožku před předčasným vznikem vrásek a ztrátou pružnosti
- pravidelná aplikace (podle typu pleti 2- 3x týdně) viditelně zlepší stav pokožky i z krátkodobého hlediska
- aplikace masky je skvělou příležitostí k relaxaci ve vaně
Není maska jako maska
Vybírat si můžeme z opravdu širokého spektra masek s nejrůznější konzistencí, různým složením a hlavně rozdílnými účinky. Je jasné, že ne každá maska sedne úplně každému a všechny tyto typy může vyzkoušet snad jen (relativně) bezproblémová normální pleť.
Jílová maska je na první pohled nejvhodnější pro mastnou a problematickou pleť, ale není tomu úplně tak. Záleží totiž, jakou barvu jílu zvolíte. Zelený jíl je opravdu nejvhodnější pro mastnou a smíšenou pleť, zatímco pro citlivou pleť je vhodný jíl růžový, dokonce i sušší pleť si může dopřát masku se žlutým jílem. Ať už si masku koupíte, nebo ji připravíte doma, neobsahuje pouze čistý jíl, ale také květové vody, rostlinné oleje, másla a případně další extrakty, které o pokožku pečují, ale také zvyšují uživatelský komfort při použití masky. Přidané ingredience dodávají krémovější konzistenci pro snadnou aplikaci, zabraňují rychlému zasychání masky a usnadňují i její smývání.
Peelingová maska je také produktem, který si mohou dopřát všechny typy pleti, chce to jen chvíli vybírat tu pravou. Můžete sáhnout po mechanické peelingové masce s drobnými zrnky nejčastěji pecek z meruněk či oliv, pro citlivou pleť s částečkami jojobového vosku. Peelingová zrnka při aplikaci i následném smývání pokožku lehce masírují, odstraňují nečistoty v pórech i suché částečky kůže. Stejnou službu prokáže pokožce i AHA maska, která pokožku čistí za pomoci ovocných kyselin, které nečistoty z pleti doslova výžírají. Je tedy jasné, že na rozdíl od své tradiční kolegyně nebude příliš vhodná pro přecitlivělou pleť ani pro suchou pokožku. Zralá pleť si může vhodnou kyselinovou masku čas od času dopřát, ale ne v tak hojném měřítku, jako pleť problematická.
Krémová maska je už na první pohled pomocníkem pro sušší, citlivou a také zralou pleť. Obsahuje převážně vysoký podíl rostlinných olejů a másel v kombinaci se zklidňujícími výtažky jako je Aloe vera či růžová květová voda. Sušším typům pleti dodává hydrataci a výživu, zjemňuje je, harmonizuje suché partie obličeje a vyrovnává barevný tón pokožky. Mírní pnutí pleti i podráždění, funguje v podstatě jako hutnější pleťový krém. Ostatně, zbytky masky, které se do pokožky nevstřebají nemusíte smývat, stačí je vmasírovat do pokožky či je setřít papírovým kapesníčkem.
Argital Zelený jíl vysušený sluncem 1 kg
Sušený zelený jíl je skvělý pro přípravu domácích pleťových masek, stačí přidat trocha květové vody, gelu z Aloe vera a esenciálního oleje a masku máte na světě. Složení masky můžete libovolně měnit podle stavu pleti a jeho typu.
Mádara Rozjasňující peelingová maska s AHA kyselinami 60 ml
Maska s ovocnými kyselinami lehce uvolňuje nečistoty usazené v pórech, aniž by pleť dráždila. Zanechává pokožku barevně jednotnější, projasněnou a krásně jemnou a vláčnou na dotek.
Jak vybrat pleťovou masku?
O své ideální pleťové masce (případně maskách) určitě už máte svou představu. Víte, jaké výsledky požadujete, ale víte, jak a jakými ingrediencemi jich dosáhnout? Každé pleti totiž vyhovuje něco jiného...
- Mastná pleť potřebuje hlavně vyčistit, vydezinfikovat a zklidnit. Na to se nejlépe hodí zelený jíl s podílem antibakteriálních olejů jako je mátový či rozmarýnový. Vhodná je také maska s obsahem neemu, vilínu viržinského či tea tree.
- Smíšená pleť má podobné nároky jako ta mastná s tím rozdílem, že sušší tváře potřebují zklidnit. Můžete sáhnout po zeleném jílu v umírněnější verzi s Aloe vera či levandulovou květovou vodou.
- Normální pleť potřebuje lehce vyčistit a barevně sjednotit na což se hodí bílý jíl se zklidňující růží, levandulí i Aloe vera. Hodí se ale i krémová maska s výživným olejem nebo máslem.
- Suchá pleť vyžaduje od masky hlavně hydrataci a výživu, čištění je až na druhém místě. Hledejte proto výživné produkty s množstvím olejů jako je arganový, avokádový, makadamový a bambuckým nebo kakaovým máslem.
- Citlivá a alergická pokožka využívá masku hlavně kvůli zklidnění, zmírnění začervenání i pnutí pleti. Na to se skvěle hodí jemné krémové produkty bez parfemace, které pokožku vyživí, ale na druhou stranu také zbytečně nezatíží. Hledejte také obsah Aloe vera a zklidňujících květových vod.
- Zralá pleť hledá především bohatou výživu, kterou jí poskytne kombinace rostlinných olejů z makadamových ořechů či arganu, másel a přidaných rostlinných extraktů z rakytníku nebo granátového jablka nebo rostlinných látek jako je resveratrol.
Vyrobte si vlastní pleťovou masku!
Pleťovou masku si můžete umíchat i z toho, co máte po ruce doma ve spíži a v lednici. Suroviny nic moc nestojí, ale budete koukat, co dokáží za zázraky. Například maska z ovesných vloček je vhodná pro všechny typy pleti. Stačí 2 lžíce vloček rozmixovat na jemno, zalít malým množstvím vlažné vody a nechat nabobtnat. Podle typu pleti můžete dále přidat jíl, pár kapek citronové šťávy, med, avokádo či nějaký výživný olej (arganový, makadamový). Masku naneste rovnoměrně na čistou pokožku a nechte působit 10 minut. Při smývání použijte kosmetickou houbičku, aby nedošlo ke zbytečnému podráždění pokožky.
Problematická a mastnější pleť ocení masku z obyčejného čerstvého droždí, které stačí s malým množstvím vody umíchat na hutnou kaši. Přidat můžete i lžičku medu, který působí antibakteriálně a hojivě. Naopak pro sušší a stárnoucí pleť je vhodná maska s rozmixovaného avokáda s trochou mléka. Můžete sáhnout po kravském, ovčím i kozím, čím je vyšší obsah tuku, tím lépe.
Suchou a normální pleť potěší maska z vaječného žloutku a oblíbeného rostlinného oleje. Můžete přidat kvalitní olivový co máte ve spíži či jiný oblíbený. Všechny masky vždy aplikujte na suchou čistou odlíčenou pokožku, nejlépe napařenou nad vodní lázní či ve sprše. Nechte působit minimálně 5- 10 minut, pokud by vás obličej pnul a maska pálila, smyjte dřív. Po aplikaci masky je samozřejmostí nanesení pleťového krému či oleje.
Faran Pleťová maska s bahnem z Mrtvého moře 75 ml
Maska s bahnem z Mrtvého moře problematickou pleť lehce čistí a zanechává ji barevně jednotnější. Šťáva z Aloe vera pokožku zklidňuje, zatímco jojobový olej hojí problematické partie pokožky.
Coslys Hydratační maska pro suchou a citlivou pleť 75 ml
Hydratační maska pečuje o potřeby citlivé sušší pleti, bohatě ji vyživuje, zvláčňuje a zklidňuje případná podráždění. Jemné složení masky bez přidané parfemace je vhodné i pro tu nejcitlivější pleť.