Zelený jíl
Zelený jíl je velice oblíbenou složkou přírodní kosmetiky, hlavně v pleťových maskách, ale také krémech, zábalech i vlasových šamponech. Jíl má totiž jednu skvělou vlastnost, a to vázat na sebe škodlivé látky, nečistoty i přebytečný kožní maz a přitom pokožku nepodráždit a nevysušit. Má léčebné účinky nejenom na mastnou pokožku a akné, ale také pomáhá při ekzémech, dermatitidě a dalších kožních onemocněních, pečuje o jemné mastící se vlasy s lupy,... Využití čistého zeleného jílu je opravdu široké.
Zelený jíl ve vysoké kvalitě lze konzumovat i vnitřně. V našich útrobách provádí to samé, co na pokožce. Čistí, dezinfikuje, vyplavuje nečistoty a detoxikuje celý organismus. Pokud trpíte vážnějšími zánětlivými kožními problémy, je dobré spojit vnitřní a vnější užití jílu dohromady.
Proč používat zelený jíl?
- velice jemná přírodní složka, kterou skvěle snáší i citlivá alergická pleť
- pokožku čistí do hloubky aniž by ji vysušil a podráždil
- působí jako jemný přírodní peeling
- skvělý pro péči o jemné plihnoucí vlasy, dodává objem
- pomáhá hojit ekzémy, lupénku a dermatitidu
- příjemně zklidní a zchladí podrážděnou pleť
- detoxikuje pokožku i celý organismus
- ulevuje od namožených svalů a eliminuje vznik zánětů
Domácí jílová maska pro všechny typy pleti
Jíl působí protizánětlivě, odsává z pokožky přebytečnou mastnotu a tak dále, takže je na první pohled přímo ideální pro mastnou a problematickou pokožku. Pokud ale k čistému jílu vhodně zvolíte další ingredience, můžete ze zeleného jílu vykouzlit masku, která sedne všem typům pleti. Základem je smíchat 2 lžíce jílu a čistou vodou nebo ještě lépe s květovou vodou. Pro všechny typy pleti je vhodná růže ale i levandule, mastnější pokožka sáhne po hřebíčku, citlivá po heřmánku. Do tohoto základu můžete podle libosti přidat nejrůznější výživné oleje (olivový, arganový, makadamový), gel z Aloe vera, med či vaječný žloutek.
Pro mastnou a smíšenou pleť je nejlepší kombinace jílu s pár kapkami čerstvé citronové šťávy či tea tree ( s tea tree opravdu opatrně, přidejte maximálně dvě kapky). Pro normální pleť přidejte lžičku oleje z pšeničných klíčků a pár kapek levandulového esenciálního oleje. Suchá pokožka ocení brutnákový olej a Aloe vera.
Připravenou masku aplikujeme na čistou odlíčenou pokožku, kterou napaříme nejlépe ve sprše či nad miskou s horkou vodou. Jíl naneseme v silnější vrstvě a necháme působit 10 minut, v případě mastnější pokožky klidně až do zaschnutí. Maska bude během zasychání mírně táhnout, pokud byste ale cítili nepříjemné pálení či štípání, smyjte jíl dříve. Na odstranění použijte kosmetickou houbičku, která vám práci usnadní a navíc nedojde k nadměrnému podráždění pokožky. Na závěr pleť lehce osušte a aplikujte oblíbený pleťový krém nebo olej. Podle typu a stavu pleti aplikujte masku 1 - 3x týdně.
Cattier Zelený jíl jemný přírodní 250 g
Velice jemný jíl pro přípravu pleťových masek a na mytí vlasů. Pokožku bez nadměrného vysušování čistí a podporuje její regeneraci, jemným mastícím se vlasům dodává přirozený objem.
Argital Maska ze zeleného jílu Argiltubo 250 ml
Hotová jílová maska s brutnákovým olejem a hojivými bylinnými extrakty. Pečuje o pokožku obličeje, podporuje její regeneraci. Je vhodná i jako léčivý zábal na bolavé klouby a svaly.
Jílový tělový zábal
Čistit ale nemusíte jenom pokožku obličeje, případně krku a dekoltu. Detoxikační a protizánětlivé účinky jílu se osvědčí i na jiné problematické partie našeho těla. Jíl je skvělý na povadlou pokožku na břiše a stehnech, pleť zpevňuje a dodává jí pružnost. 1 hrnek zeleného jílu smíchejte se lžící tekutého medu, lžící libovolného rostlinného oleje, lžící hroznového oleje a zhruba 100 mililitry jablečné šťávy. Podle chuti ještě můžete přidat pár kapek rozmarýnového či kafrového esenciálního oleje, na celulitidu je také vhodný sladký pomeranč. Vzniklý zábal mírně ohřejte ve vodní lázni zhruba na teplotu těla a aplikujte na problematické partie v silnější vrstvě. Zabalte do potravinové fólie a poté do ručníku. Nechte působit alespoň 20 minut a poté smyjte.
Zábal s podobným složením je vhodný i pro bolavé klouby a namožené svaly. V tomto případě je vhodný jako rostlinný olej arnikový olej, který působí hojivě a protizánětlivě. Z esenciálních olejů přidejte pár kapek borovice, eukalyptu nebo cypriše na bolavé klouby, pro namožené svaly je vhodný grep, hřebíček, kafr i jalovec. Bazalka, heřmánek a levandule mají protizánětlivé účinky a urychlují hojení ran. Stejně jako v případě předchozího zábalu, naneste silnější vrstvu teplého jílu, zabalte do potravinové fólie a do ručníku a nechte působit co nejdéle, nejlépe přes noc. Ozdravný zábal můžete aplikovat každý den, dokud problémy neodezní.
Umyjte si vlasy jílem!
Jíl můžete svým vlasům dopřát v přírodním tekutém šamponu, nebo jej použít v čisté podobě. Této metodě mytí vlasů se říká no poo a potřebujete na ni v podstatě jen ten zelený jíl, zbytek najdete ve spíži. No poo je vhodná pro všechny, koho trápí jemné mdlé vlasy bez života, které snadno a rychle plihnou, nedrží objem. Také pro ty, kdo trpí na lupy, dermatitidu, svědění vlasové pokožky a podobné problémy. Jíl samozřejmě pomáhá i mastným vlasům, stabilizuje činnost mazových žláz a pomáhá tak vlasy udržet delší dobu svěží.
Je to jednoduché. 1- 2 lžíce suchého jílu smíchejte s dvojnásobným množstvím vody a nechte chvíli nabobtnat. Vlasy vydatně namočte a aplikujte jíl. Nejprve na vlasovou pokožku, poté do délek. Až budete hotovi, vlasy lehce promasírujte a nechte jíl chvíli působit. Jíl vymývejte nejlépe jablečným octem vydatně naředěným vodou. Ocet dodá vlasům lesk a neutralizuje pH vlasové pokožky. Pokud máte dlouhé vlasy, tento postup opakujte raději ještě jednou, ať máte jistotu perfektně umytých vlasů.
Argital Zelený jíl vysušený sluncem 1 kg
Sluncem sušený jíl je skvělý na přípravu pleťových masek a tělových zábalů i pro mytí vlasů. Zachovává si množství minerálních látek, které podporují regeneraci a zdraví pleti.
Cattier Šampon na mastné vlasy se zeleným jílem 250 ml
Šampon s obsahem jílu a antibakteriálních esenciálních olejů stabilizuje činnost mazových žláz, čímž osvěžuje mastné rychle plihnoucí vlasy. Působí i proti zánětům a vzniku lupů.
Očista zvenku i zevnitř
Jíl na sebe váže nečistoty, ať už se jedná o přebytečnou mastnotu a prach na pokožce a v pórech, ale i škodlivé látky usazené v tlustém střevě či jinde v zažívacím traktu. V případě pokožky je tato očista celkem jednoduchá. Stačí pravidelně používat pleťovou masku se zeleným jílem. Kromě této extra péče je ideální pokožce dopřát léčebné účinky jílu při každodenní péči s produkty Argital. Ty obsahují buď čistý jíl nebo výtažky z něj, pleť čistí, zmatňují a eliminují výskyt akné, alergií, zarudnutí i svědění pokožky.
Jíl je vhodný ke konzumaci obzvláště pro ty, kdo trpí zažívacími problémy, pocitem plného žaludku, pálením žáhy, nadýmáním a podobnými problémy. Kromě toho působí i na záněty v zažívacím traktu a jak už bylo řečeno, pročišťuje tělo zevnitř. Pro vnitřní užití jílu si vždy vybírejte kvalitní jemný jíl, jako je například Zelený jíl k vnitřnímu užití Nobilis Tilia. Pak stačí jenom ½ čajové lžičky jílu zalít 200 mililitry studené čisté vody a nechat odstát nejlépe přes noc. Výluh konzumujte na lačný žaludek, vypít můžete pouze tekutinu nebo, pokud se vám to nepříčí, i samotný jíl. Aby byla očistná kúra co nejúčinnější, dopřejte si skleničku s jílem každý den po dobu tří týdnů.