Deriváty ropy

Z ropy se vyrábí nejen pohonné hmoty. V dnešní ekonomice se ropa využívá při výrobě plastů a umělých hmot, můžete ji najít v hračkách nebo v oblečení, z ropy se dokonce vyrábí léky. Ropa a její deriváty se také využívají pro výrobu kosmetiky.

Jak poznat deriváty ropy ve složení?

Česky

  • vazelína
  • minerální olej
  • parafín
  • propylenglykol

INCI

  • Petrolatum
  • Mineral Oil
  • Paraffinum Liquidum
  • Propylene Glycol

Co jsou deriváty ropy?

Mezi nejznámější kosmetické využití ropy patří určitě lékařská vazelína. Ta je většinou vyráběna pouze z ropy, případně jsou k ropě přidávány další účinné látky, jako jsou bylinné extrakty a další. Velkou výhodou lékařské neboli kosmetické vazelíny je fakt, že je velmi dobře snášena pokožkou, je vhodná i pro velmi citlivou a ekzematickou pokožku nebo pro úplně malé děti.

Další výhodou vazelíny je její hutnost a vazká konzistence. Vazelína skvěle přilne k pleti a ochrání ji proti všem vnějším nepříznivým okolnostem. Je skvělá jako ochrana před větrem, chladem i mrazem. Tato výhoda vazelíny je ovšem i její největší nevýhodou, vazelína sedí na pleti a v podstatě jí vůbec nic nepředává, protože čistá vazelína obsahuje pouze ropu a žádné další účinné látky. Navíc může přispívat k ucpávání pórů a vzniku akné.

Minerální olej nebo parafín zase často bývají používány jako základ levných krémů. Stačí přidat jenom trošku vody, trošku nějakých těch bylinných výtažků, možná i trošku rostlinného oleje a přírodního másla a hutný krém je rázem na světě. Minerální olej se používá na výrobu pleťových i tělových krémů, najít ho můžeme i v další kosmetice. Minerální olej používají k výrobě jak levné drogéristické značky, ale bohužel není ani výjimkou, že ho najdete ve složení i velmi drahých produktů. Jedním z dalších často používaných derivátů ropy je propylenglykol, který je používán jako zvlhčovadlo v krémech, najít ho ale můžeme i v šamponech nebo kondicionérech.

Problémem je ovšem to, že ropa použitá v kosmetice a jednotlivé ropné deriváty pokožce nic nepřináší. V podstatě tak platíte velké peníze za něco, co nemá vůbec žádný vliv na pokožku a co jí nepřináší vůbec nic. Dalším problémem je to, že deriváty ropy často nepřirozeně sedí na pokožce, nevsakují se, a tak můžou způsobovat ucpávání pórů, přispívají totiž k tomu, že se na pleť chytají nečistoty a zůstávají pod neprodyšnou vrstvou ropy.

Čím je nahradit?

Čím nahradit deriváty ropy v kosmetice? Deriváty ropy vůbec nejsou nepostradatelné a existuje řada přírodních látek, které stejně jako vazelína poskytnou pokožce ochranu a navíc nabídnou i péči. Rostlinné oleje, másla a především vosky dokáží kůži ochránit proti chladu a větru, zatímco se postarají o hydrataci a regeneraci.

  • Mezi nejlepší náhradníky vazelíny je v tomto ohledu včelí vosk. Ten vytváří na kůži jemný povlak, který pokožku ochrání před chladem, mrazem, předchází podráždění nebo poranění pokožky. Stejné vlastnosti může nabídnout i lanolin nebo další rostlinné vosky.
  • Čisté bambucké máslo po rozehřátí na tělesnou teplotu nabídne v podstatě ty samé vlastnosti jako vazelína, na pleti vytvoří ochranný plášť, ale navíc ochrání i proti slunečním paprskům a podpoří přirozenou regeneraci pleti.
  • Jako základ krémů zase skvěle poslouží rostlinné oleje, jojobový nebo mandlový jsou velmi dobře snášené i citlivou pokožkou, jsou vhodné i pro malé děti a jako základ pečujícího krému jsou mnohem lepší než vazelína vzniklá z ropy.

Vaše pokožka si zaslouží to nejlepší. A to jí může poskytnout přírodní složení, k tomu nepotřebujete žádnou ropu. Zhruba 60 % toho, co aplikujeme na pokožku, se totiž postupně vstřebává do těla. Opravdu si chcete dobrovolně do těla aplikovat ropu?