Sulfáty

Sulfáty neboli průmyslová pěnidla jsou látky, které vytváří s vodou bohatou pěnu. Sulfáty můžete najít v jaru a dalších úklidových prostředcích, ale také v kosmetice, v čistících gelech, ve sprchových gelech, v mýdlech, šamponech, v pěně do koupele nebo v zubních pastách.

Sulfáty jsou levné a za malý peníz dokáží udělat hodně muziky/pěny. Mezi nejčastěji používané SLS (Sodium Lauryl Sulfate) a SLES (Sodium Laureth Sulfate). Ve spojení s vodou vytváří bohatou pěnu, která odstraňuje jakékoliv nečistoty a mastnotu.

Sulfáty ale také

  • narušují přirozený povrch pokožky
  • vysušují
  • způsobují šupinatou kůži
  • můžou způsobovat lupy
  • dráždí pokožku
  • můžou být zodpovědné za svědivou kůži
  • nejsou vhodné pro citlivou pokožku

Přírodní kosmetika dnes dokáže nabídnout mnoho alternativ průmyslových sulfátů. Cukerné tenzidy nebo saponifikované oleje stejně jako sulfáty čistí pokožku a zbavují ji špíny. Zároveň ovšem zachovávají přirozenou ochranu kůže, zbytečně pokožku nedráždí a nevysušují. Přírodní alternativy jsou šetrné, dostatečně jemné a jsou vhodné i pro citlivou pokožku.

Šetrné alternativy běžných sulfátů

  • Sodium Lauryl Sulfoacetate
  • Disodium Cocoyl Glutamate
  • Decyl Glucoside

Vlasová kosmetika a sulfáty

Sulfáty ve vlasové kosmetice jsou celkem užitečné. Díky nim máme ten pocit naprosto čistých vlasů, lehkých jako vánek. Sulfáty vytváří dokonalou bohatou pěnu, která smývá nečistoty a veškerou mastnotu z vlasů. Problémem ovšem je, že sulfáty vysušují jak samotné vlasy, tak i pokožku hlavy. Můžou vlasy oslabovat, způsobovat lupy nebo seboroickou dermatitidu. Způsobují svědění vlasové pokožky a můžou i oslabit vlasové kořínky, a tak způsobit padání vlasů.

Šampony bez sulfátů:

Logona Mycí krém lotos, Lavaerde, bílá 200 ml

Logona Mycí krém lotos, Lavaerde, bílá 200 ml

Mycí krém s bílou lávovou zemí je vhodný pro všechny typy vlasů. Jemně odstraňuje nečistoty bez toho, aby vysušoval. Zanechává vlasy nadýchané a čisté. Je vhodný i pro světlé vlasy, které rozjasňuje.

Urtekram Šampon heřmánkový 250 ml

Urtekram Šampon heřmánkový 250 ml

Heřmánkový šampon obsahuje Aloe vera a extrakty z heřmánku, které zklidňují a posilují pokožku hlavy. Heřmánek navíc přirozeně zesvětluje blond vlasy a dodává zajímavé odlesky.

Eliah Sahil Ájurvédský práškový šampon pro extra objem 100 g

Eliah Sahil Ájurvédský práškový šampon pro extra objem 100 g

Práškový šampon obsahuje čistě přírodní prášky z ájurvédských bylin, které posilují vlasy a vlasové kořínky. Šampon bojuje proti předčasnému šedivění, dodává unaveným vlasům objem a jemně čistí.

Tělová kosmetika a sulfáty

Sulfáty v tělové kosmetice jsou zbytečné. Bohatou pěnu sprchového gelu totiž k naprosté čistotě pokožky nepotřebujete. Sulfáty pokožku zbytečně vysušují a oslabují. Stojí za pocitem o číslo menší pokožky, kterou si musíte okamžitě namazat něčím hutným a výživným. Navíc můžou způsobovat alergie, ekzémy a další kožní problémy.

Bez sulfátů ve sprchových gelech:

Saloos Sprchový olej granátové jablko 125 ml

Saloos Sprchový olej granátové jablko 125 ml

Sprchový olej zbavuje pokožku jemně všech nečistot a zároveň o ni pečuje obsahem rostlinných olejů. V kontaktu s vodou vytváří olej jemnou emulzi, která se snadno smývá a zároveň pokožku vyživuje.

Faran Sprchový gel Fruit of Love 220 ml

Faran Sprchový gel Fruit of Love 220 ml

Sprchový gel obsahuje Aloe vera a jojobový olej, které pečují o pokožku. Je tak jemný a šetrný, že je vhodný i pro citlivou kůži, kterou zklidňuje a zjemňuje. Příjemně sladce a ovocně voní.

Weleda Citrusový sprchový krém 200 ml

Weleda Citrusový sprchový krém 200 ml

Citrusový sprchový krém svou osvěžující vůni dodává energii, zatímco výživné složení pečuje o pokožku. Sprchový krém smývá nečistoty bez zbytečného vysušování a je vhodný i pro citlivou pokožku.

Pleťová kosmetika a sulfáty

Sulfáty v pleťové kosmetice byste měli raději úplně vyloučit. Při umývání obličeje totiž opravdu nejsou potřeba. Dnes už existuje mnoho kvalitních a účinných odličovačů i čistících gelů, které sulfáty neobsahují, ale pokožku velmi účinně zbaví jakýchkoliv nečistot a odlíčí jakýkoliv make-up, včetně toho voděodolného.

Bez sulfátů při péči o obličej:

Evolve Jemný čistící balzám 100 ml

Evolve Jemný čistící balzám 100 ml

Jemný čistící balzám s gelovou konzistencí šetrně odstraňuje nečistoty z pleti a odličuje make-up. Funguje na bázi cukerných tenzidů. Přírodní cukry velmi účinně pokožku čistí a navíc skvěle voní.

Saloos Hydrofilní odličovací olej granátové jablko 50 ml

Saloos Hydrofilní odličovací olej granátové jablko 50 ml

Hydrofilní odličovací olej obsahuje čisté rostlinné oleje, které dokáží odstranit z pleti i ten nejodolnější make-up. Při styku s vodou vytváří olej emulzi, která jde snadno smýt.

Alva Čistící krém, Rhassoul 150 ml

Alva Čistící krém, Rhassoul 150 ml

Čistící krém obsahuje jíl, který šetrně odstraňuje z pleti nečistoty. Jíl pomáhá udržovat čisté póry a předchází vzniku akné. Reguluje nadměrnou mastnotu pokožky. Aloe vera regeneruje a hydratuje.