Parabeny

Parabeny jsou konzervační látky používané při výrobě kosmetiky. Ve složení je poznáte podle přípony -paraben.

Parabeny a jejich soli se používají při konzervaci velké většiny kosmetických produktů, a i když nemají tu nejlepší pověst, tak jsou považovány většinou za bezpečné a zdravotně nezávadné. Jsou používány už celá desetiletí, existuje plná řada studií i o dlouhodobých účincích parabenů na lidské zdraví a jsou považovány za bezpečné konzervanty vhodné pro běžné užívání.

Nevýhodou parabenů je jejich chemický původ, přeci jenom jsou to látky, které vznikají umělou cestou a nejsou tělu přirozené. Navíc nejsou přirozeně odbouratelné v přírodě. Parabeny také mohou způsobovat alergie a některé z nich byly už dříve zakázány legislativou pro kosmetické i potravinářské použití.

Povolené parabeny:

  • Metylparaben
  • Propylparaben
  • Ethylparaben
  • Butylparaben

Největší výhodou používání parabenů je jejich velmi dobrá účinnost. Parabeny působí proti plesnivění, bakteriím a mikroorganismům v kosmetice. Díky tomu především přírodní látky vydrží déle čerstvé a déle si udrží svou účinnost. Navíc parabenů stačí ve složení i pro maximální účinek opravdu maličko, proto je také vždycky najdeme na konci seznamu ingrediencí INCI. Parabeny jsou skvělé hlavně u produktů, které mají vysoký podíl přírodních složek, ty jsou totiž náchylnější ke zkažení než chemické sloučeniny. Jsou také užitečné u produktů, které se nabírají prstem z kelímku, což může zanášet do produktu bakterie.

Parabeny můžou ovšem způsobovat i alergie a navíc se chovají jako ženské hormony – estrogeny. Můžou tak být zodpovědné za snížení plodnosti u mužů nebo za výskyt nádorů v prsu. Jako problém se také ukazuje hromadění a kombinace parabenů na pokožce při běžném používání kosmetiky, víte o tom, že průměrná žena na sebe během jednoho dne namaže 12 produktů obsahující parabeny?

Kosmetické firmy tak začínají v posledních letech od užívání parabenů ustupovat a hledají nové náhražky a modernější konzervační prostředky. A tak i u velkých kosmetických značek dnes už najdete produkty označené jako paraben free. Samozřejmostí je složení bez parabenů u certifikovaných značek přírodní kosmetiky.

Přírodní konzervanty

V dnešní době jsou známé i přírodní konzervanty, které se používají v certifikované přírodní kosmetice. Většinou jde o kyseliny a jejich soli, které se přirozeně vyskytují například v ovoci.

Alcohol, jehož velkou nevýhodou ovšem je to, že aby dostatečně konzervoval, musí ho být v produktu docela hodně a alkohol ve větší množství není vhodný pro suchou a citlivou pleť, protože vysušuje.

Salicylic Acid neboli kyselina salicylová krom toho, že slouží jako konzervant, tak působí i na aknózní pokožku, udržuje póry čisté a předchází vzniku pupínků. Má protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti a pomáhá regulovat tvorbu kožního mazu. Bohužel může i vysušovat a dráždit kůži.

Sorbic Acid neboli kyselina sorbová je velmi účinná proti plísním, bakteriím a kvasinkám. Bohužel ve vyšších koncentracích je velmi dráždivá a může způsobovat reakce kůže, ale pod 1 % ve složení je považována za bezpečnou a v kosmetice se nejčastěji používá koncentrace zhruba 0,1 – 0,3 %.

Benzoic Acid tedy kyselina benzoová je potravinářským konzervantem, na kůži má dokonce hojivý účinek, působí proti akné a dalším kožním infekcím.

Extrakty z esenciálních silic a některé esenciální silice jsou oblíbeným konzervantem v přírodní kosmetice, problémem ovšem je to, že jde často o velmi iritující složky, které způsobují alergie a přehnanou reakci pokožky.

Potassium Sorbate neboli sorban draselný je potravinářský konzervant, který je velmi rozšířený i pro konzervaci kosmetických produktů.

Parabeny v kosmetice nepotřebujete

A pokud si rádi vyrábíte doma čerstvou kosmetiku, tak nepotřebujete ani jiné konzervanty. Stačí jenom dodržet pár pravidel.

  • Kosmetika bez vody se kazí mnohem méně, pokud používáte pouze čisté rostlinné oleje a másla, tak pro uchování čerstvosti bude stačit přidat jen trošku antioxidantů, třeba vitamínu E.
  • Kosmetiku skladujte v chladu, suchu a temnu.
  • Nesahejte do ní prsty.
  • Z plného balení si jen odeberte malé množství špachtličkou pro každodenní použití v koupelně, zbytek krému skladujte ve vhodných podmínkách.
  • Kosmetika v obalu s pumpičkou se kazím mnohem méně než ta v kelímku.
  • Nepoužívejte kosmetiku s další osobou.